My Favorite Movies


  perfectkrad's Rating My Rating
1
Memento 2000,  R)
2
The Prestige 2006,  PG-13)
3
GoodFellas 1990,  R)
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
5
Oldboy 2004,  R)
6
Mulholland Drive 2001,  R)
7
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
8
Aliens 1986,  R)
9
The Shining 1980,  R)
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
11
The Godfather 1972,  R)
12
Ratatouille 2007,  G)
13
The Fountain 2006,  PG-13)
14
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
15
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
From my childhood, unlike kids from today, I remember growing up watching violent movies and action heroes like RoboCop.

Paul Verhoeven, a truly master of violence gives us in his first american film an excellent action secuences loaded with guns and blood directly so well, that the low budget for this film didn't affect the quality of itself.

The believable portrayal of an android tormented by flashing memories of his past life, is managed perfectly by Peter Weller who brings the contradiction of a murdered man trying to remember who was he and the pain of losing everything he loved in life.

Kudos to the special effects, specially the ED209 and the stop-motion feature that fits perfectly with the threatening figure this robot is. Not to mention the excellent design of Robocop himself.

Also great addition was the score by Basil Poledouris, maybe with a few let downs, but a fine musical theme you keep whistling when the movie is over.

Robocop maybe was a reflect of the decadent 80's but also was the consagration of one the best action and violent movies of that period.

"Dead or alive, you're coming with me".

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. flixsterman
    flixsterman posted 21 months ago

    What a great list!