My Favorite Movies


  PerceptivePoe's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
The ultimate cinematic experience.
2
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
3
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
5
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Yes, it's overwrought and repetitive. Done very well, nonetheless. The only thing you can hold against Peter Jackson is that he tries too hard to entertain us.
6
The Exorcist 1973,  R)
7
Taxi Driver 1976,  R)
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
9
Platoon 1986,  R)
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
11
Amadeus 1984,  PG)
12
Raging Bull 1980,  R)
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
14
Zodiac 2007,  R)
15
Dead Man 1995,  R)
16
The Reflecting Skin 1991,  R)
17
Requiem for a Dream 2000,  R)
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
19
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
20
There Will Be Blood 2007,  R)
21
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
22
Heavenly Creatures 1994,  R)
23
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
24
Pinocchio 1940,  G)
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
26
28 Weeks Later... 2007,  R)
27
JFK 1992,  R)
28
Apocalypto 2006,  R)
29
King Kong 1933,  Unrated)
30
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
31
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
32
The Terminator 1984,  R)
33
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
No movie has ever made me laugh as much as this one.
34
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
35
Match Point 2005,  R)
36
Pan's Labyrinth 2006,  R)
37
Pulp Fiction 1994,  R)
38
The Godfather 1972,  R)
39
Fight Club 1999,  R)
40
Apocalypse Now 1979,  R)
41
The Wild Bunch 1969,  R)
42
Mulholland Drive 2001,  R)
43
Memento 2000,  R)
44
The Usual Suspects 1995,  R)
45
A Clockwork Orange 1971,  R)
46
A Scanner Darkly 2006,  R)
47
Casino 1995,  R)
48
Unforgiven 1992,  R)
49
Adaptation 2002,  R)
50
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
51
Henry Fool 1998,  R)
52
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
53
Night of the Living Dead 1968,  R)
54
Caligula 1979,  R)
55
Boogie Nights 1997,  R)
56
Rocket Science 2007,  R)
57
Ghost World 2001,  R)
58
Lonesome Jim 2005,  R)
59
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
60
Miller's Crossing 1990,  R)
61
Alice in Wonderland 1951,  G)
62
Spider 2002,  R)
63
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments