My Favorite Movies


  peoples's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Magnolia 1999,  R)
4
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
the best movie i've seen in over a year
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
8
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
what ever happened to tom hulce
9
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
this movie was really well done
10
The Sting 1973,  PG)
11
Batman Begins 2005,  PG-13)
12
Big Fish 2004,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
The Godfather 1972,  R)
17
The Godfather, Part II 1974,  R)
18
Adaptation 2002,  R)
19
Léon (The Professional) 1994,  R)
20
Schindler's List 1993,  R)
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
22
American Beauty 1999,  R)
23
American History X 1998,  R)
24
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
25
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
26
Labyrinth 1986,  PG)
27
The Dark Crystal 1982,  PG)
28
Munich 2005,  R)
29
Garden State 2004,  R)
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
31
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
32
Seven (Se7en) 1995,  R)
33
Blow 2001,  R)
34
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
36
Jackie Brown 1997,  R)
37
Reservoir Dogs 1992,  R)
38
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
39
Good Will Hunting 1997,  R)
40
Sin City 2005,  R)
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
42
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
43
Mystic River 2003,  R)
44
Rounders 1998,  R)
45
A River Runs Through It 1992,  PG)
46
Tombstone 1993,  R)
47
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
48
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
probably one of the funniest movies ever made.
49
Best in Show 2000,  PG-13)
50
Waiting for Guffman 1997,  R)
51
The Hustler 1961,  Unrated)
52
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
54
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
all children should see this movie
55
Scarface 1983,  R)
56
Carlito's Way 1993,  R)
57
Platoon 1986,  R)
58
The Deer Hunter 1978,  R)
59
Gangs of New York 2002,  R)
60
GoodFellas 1990,  R)
61
High Fidelity 2000,  R)
62
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
63
The Departed 2006,  R)
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
66
300 2007,  R)
67
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
68
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
69
Memento 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments