Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pennylane2311's Rating My Rating
1
Heavenly Creatures 1994,  R)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This is one of my favourite movies EVER.Peter Jackson is SO brilliant.I've read the book and it seems very hard to turn into a movie but he did it and creamed it.It's very good visually and despite being more than three hours long it's never boring.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Virgin Suicides 1999,  R)
6
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
7
Sleepy Hollow 1999,  R)
8
Trainspotting 1996,  R)
9
A Life Less Ordinary 1997,  R)
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments