Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  penguinqueen8's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Astounding. Great plot, great actors, great music, great sets, great romanticism...I loved everything about this movie and can watch it so many more times...just fantastic. if you havent seen it, go rent it now. right now.
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
a bit lacking in the romatic sub-plot, but excellently done on the idealism, courage, and flourish of its plot and characters. just...very very good.
3
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
if not a fulfilling ending, it had some of the most creative, educational, governmental obscenity i could ask for. not to watch with a superior in the room, but really touching and masterful. literally the life of the duke.
4
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
thought-provoking, terrifying, tasteful violence, intriguing characters. definitely interesting.
5
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Beautiful and inspiring. Good plot, better dancing.
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i love the first half more than i can express. resent the second half just as much. beautiful...sad...nice...i like this movie a lot.
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
happy, fun, intelligent. as always, i adore johnny depp's performance. knightley did well too. excellent effects and just a fun movie.
8
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
this i do have to be prepared to watch. sad. interesting. but sad. dont forget the tissues, jack.
9
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
one of the first good movies i ever saw. great movement in battle scenes, excellent dialogue...recommended for anyone.
10
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
theres no hiding it. i cried like 12 times when i saw this for the first time. DEFINITELY chick-flick-ish but the best guys would watch it. gosh i like this movie.
11
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A bit weird, but Johnny Depp is amazing in it.
12
How to Kill Your Neighbor's Dog (Mad Dogs & Englishmen) 2000,  R)
How to Kill Your Neighbor's Dog (Mad Dogs & Englishmen)
i dont know why, but this movie follows me. i think about it at least a few times a week. it has amazing dialogue but i dont know that any of the rest of it was good, save kenneth branagh's performance. hm.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments