My Favorite Movies


  penguinmama's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
A classic love story
2
Sabrina 1954,  Unrated)
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
4
Roman Holiday 1953,  Unrated)
5
My Fair Lady 1964,  G)
6
High Society 2002,  G)
7
Oklahoma! 1955,  G)
8
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
9
Step Up 2006,  PG-13)
10
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
11
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
12
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
13
Rodgers & Hammerstein - The Sound of Movies 1995,  Unrated)
14
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
15
On the Town 1949,  Unrated)
16
White Christmas 1954,  Unrated)
17
Holiday Inn 1942,  Unrated)
18
Top Hat 1935,  Unrated)
19
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
20
Swing Time 1936,  Unrated)
21
Shall We Dance 1937,  Unrated)
22
For Me And My Gal 1942,  Unrated)
23
The Harvey Girls 1946,  Unrated)
24
In the Good Old Summertime 1949,  Unrated)
25
Gigi 1958,  G)
26
Newsies 1992,  PG)
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
The Notebook 2004,  PG-13)
32
A Cinderella Story 2004,  PG)
33
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
34
Pretty Woman 1990,  R)
35
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
36
Top Gun 1986,  PG)
37
Over the Top 1986,  PG)
38
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
39
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
40
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
kate hudson is one of my favorite actress
41
Cars 2006,  G)
42
A Hole in the Head 1959,  Unrated)
43
Royal Wedding 1951,  PG)
44
The Barkleys of Broadway 1949,  Unrated)
45
The Band Wagon 1953,  Unrated)
46
Silk Stockings 1957,  Unrated)
47
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
48
Rent 2005,  PG-13)
49
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
50
State Fair 1945,  Unrated)
51
Vanity Fair 2004,  PG-13)
52
A Walk to Remember 2002,  PG)
53
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
56
Grease 1978,  PG)
57
Love Actually 2003,  R)
58
She's the Man 2006,  PG-13)
59
Pure Country 2002,  PG)
60
Schindler's List 1993,  R)
61
Chocolat 2000,  PG-13)
62
The Little Mermaid 1989,  G)
63
The Illusionist 2006,  PG-13)
64
The Breakfast Club 1985,  R)
65
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
66
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
67
Rudy 1993,  PG)
68
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Cant wait for the next one to come out
69
Stick It 2006,  PG)
70
Blue Crush 2002,  PG-13)
71
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
72
The Lake House 2006,  PG)
73
The Goonies 1985,  PG)
74
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Antonio Banderas need i say more
75
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I love that the movie stays true to the book.
76
Notting Hill 1999,  PG-13)
77
McLintock! 1963,  Unrated)
78
The Quiet Man 1952,  Unrated)
79
Hello, Dolly! 1969,  G)
80
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
81
The Magnificent Seven 1960,  R)
82
The King and I 1956,  G)
83
The Parent Trap 1961,  G)
84
Gone With the Wind 1939,  G)
85
Labyrinth 1986,  PG)
86
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
87
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
88
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
89
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
90
The Italian Job 2003,  PG-13)
91
Runaway Bride 1999,  PG)
92
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
93
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
94
Big Fish 2004,  PG-13)
95
The Princess Bride 1987,  PG)
96
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
funny and entertaining
97
Pollyanna 1960,  G)
98
The Love Bug 1968,  G)
99
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
100
Singin' in the Rain 1952,  G)
101
Grease 2 1982,  PG)
102
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
103
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
104
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
105
Just Friends 2005,  PG-13)
106
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
107
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
108
Cruel Intentions 1999,  R)
109
She's All That 1999,  PG-13)
110
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
111
Fantastic Four 2005,  PG-13)
112
Failure to Launch 2006,  PG-13)
113
Rumor Has It 2005,  PG-13)
114
Erin Brockovich 2000,  R)
115
King Arthur 2004,  PG-13)
116
The Family Stone 2005,  PG-13)
117
Night at the Museum 2006,  PG)
118
Just Married 2003,  PG-13)
119
Back to the Beach 1987,  PG)
120
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
121
An American in Paris 1951,  G)
122
Funny Girl 1968,  G)
123
Flashdance 1983,  R)
124
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
125
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
126
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
127
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
128
Sixteen Candles 1984,  PG)
129
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
130
Beach Blanket Bingo 1965,  G)
Beach Blanket Bingo
my favorite beach movie
131
Scarlett ,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments