My Favorite Movies
My favorite movies of ALL times
| Pelikankonge's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Thumbelina 1994, G) |
|
| 2 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 3 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 4 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 5 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 6 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 7 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 8 |
Hogfather 2007, Unrated) |
|
| 9 |
The Swan Princess 1994, G) |
|
| 10 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 12 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 13 |
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979, G) |
|
| 14 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 15 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 16 |
Casper 1995, PG) |
|
| 17 |
Black Beauty 1994, G) |
|
| 18 |
Dead Snow (Død snø) 2008, Unrated)
Jeg elsket den. ^_________________________^ |
|
| 19 |
The Mummy 1999, PG-13) |



















