Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  peetwahdude's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
PETER JACKSON IS A GENIUS!!
4
The Hobbit 1978,  Unrated)
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Started a good trilogy, but you can tell that it wasn't written with a trilogy in mind.
6
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
the best of them all
7
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
the only redeeming factor of this movie was the climactic fight at the end.
8
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
FUCK YEAH!!
9
X-Men 2000,  PG-13)
10
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
11
Liar Liar 1997,  PG-13)
12
The Birdcage 1996,  R)
13
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Very educational. Every guy could take a lesson from this movie.
14
Halloween 1978,  R)
15
Halloween II 1981,  R)
16
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
17
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
18
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
19
Halloween H2O 1998,  R)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
HELL YEAH!!
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
FUCK YEAH!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments