My Favorite Movies


  peedicrakk's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
The perfect recipe for a movie. Look at them titties meng.
2
Friday 1995,  R)
Friday
how did this not win an oscar??
3
Training Day 2001,  R)
Training Day
(after getting shot) ohhhh, you muth-a fuck-a!!
4
Desperado 1995,  R)
Desperado
this is the greatest character of all time and he aint got a name!!!
5
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
3 great rappers and 1 fine latina. Yes Cube, Voight, the anaconda, and J-Lo.
6
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
this makes me want to save POW's
7
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
I thought she said "Toodaloo"
8
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
this movie kicks ass in all aspects of the game
9
True Lies 1994,  R)
True Lies
Whn that ugly man drugs Arnold then Arnold kicks his ass is a crunk scene!!
10
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
(opposite sides of a wall) lets just kill each other
11
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
On of the funniest movies ever. Quoted 24/7.
12
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
Beverly Hills Ninja
Chris Farley shouldve won an Oscar in this one.
13
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
my hat is like a sharks fin.....
14
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
i didnt wnat you to be the only pussy wit his hand up so i thought id help you out!!
15
High School High 1996,  PG-13)
High School High
HILARIOUS!!!! Mekhi Phifer's breakout role!!!
16
Multiplicity 1996,  PG-13)
Multiplicity
this makes me want to clone myself and do construction. classic scene when that doug shaves its tongue.
17
Out for Justice 1991,  R)
Out for Justice
who did bobby lupo???
18
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
"I love black people!!!!!" then he loses all his clients but Cuba.
19
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
van damme fights for his american homeboy
20
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
who wants to play porno password?
21
Menace II Society 1993,  R)
Menace II Society
very touching and action packed. this whill make you want a 40
22
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
Who's coming with me??
23
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
a classic
24
The Program 1993,  R)
The Program
ray griffen starting TB. i know, thats why they recruited me!
25
The Players Club 1998,  R)
The Players Club
ezel, jamie foxx, cube, bernie mac, lisa raye, and faizon love as a cop. nuff said
26
South Central 1992,  R)
South Central
b4 willy manchester shot jimmie he was gonna have sex
27
Santa's Slay 2004,  R)
Santa's Slay
move bitch!!
28
Halloween 1978,  R)
Halloween
This is a true scary movie and a classic.
29
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
Under Siege 2: Dark Territory
(after being shot through a laptop) didnt think of that
30
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
well go get it...i wait!
31
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
the phils have the trilogy
32
Undisputed 2002,  R)
Undisputed
RAT BAG!!!!!!!
33
Undisputed II: Last Man Standing 2006,  R)
Undisputed II: Last Man Standing
tight ass fight scenes
34
Booty Call 1997,  R)
Booty Call
am i Bunz?
35
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
omar gooding whips those guys when they wont get punched is one of the greatest scenes ever
36
There Goes My Baby 1994,  R)
37
Forrest Gump 1994,  PG-13)
38
Love and Basketball 2000,  PG-13)
39
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
is it funny when goose dies?
40
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
Dont eat while watching this or you will choke 2 death.
41
Spy Hard 1996,  PG-13)
42
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
43
Godzilla 1998,  PG-13)
44
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
45
Bring It On 2000,  PG-13)
46
Head of State 2003,  PG-13)
47
CB4 - The Movie 1993,  R)
48
Crank 2006,  R)
49
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
50
Animal 2004,  R)
Animal
southcentral 2 but with jim brown
51
Con Air 1997,  R)
Con Air
am i diamond dog??? The last of the mohicans is burning!!!!!!!
52
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
pretty sick cast
53
Babel 2006,  R)
54
Fight Club 1999,  R)
55
Casper 1995,  PG)
56
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
an outstanding soundtrack
57
Congo 1995,  PG-13)
58
Aladdin 1992,  G)
59
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
60
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
61
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
62
Rush Hour 1998,  PG-13)
63
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
64
The Marine 2006,  PG-13)
65
The Rock 1996,  R)
The Rock
Nic Cage, Connery, Ed Harris, Candyman, and Bokeem Woodbine!!!!!!!!!!!!!!
66
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
it is funny w/ good music
67
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
Hey Kansas City!!!!!!
68
Juwanna Mann 2002,  PG-13)
69
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
quite good
70
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
u really licked his ass!!!
71
Street Fighter 1994,  PG-13)
72
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
many people try to bust on this but it is actually cool
73
Soul Plane 2004,  R)
74
Speed 1994,  R)
75
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
76
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
77
The Shining 1980,  R)
The Shining
Pretty scary but just a great movie.
78
Signs 2002,  PG-13)
Signs
When Mexicans see that one at a party, damn thats scary as fuck!!!
79
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
80
Freaky Friday 2003,  PG)
81
Freddy vs. Jason 2003,  R)
82
Man of the House 1995,  PG)
83
Man of the House 2005,  PG-13)
Man of the House
this is my happy face!!!!!!!!!!!
84
A Bug's Life 1998,  G)
85
Dave Chappelle's Block Party 2006,  R)
86
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
be seein ya real soon, cosins.
87
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
88
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
89
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
90
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
91
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
92
Little Giants 1994,  PG)
93
Small Soldiers 1998,  PG-13)
94
My Bodyguard 1980,  PG)
95
The Guardian 2006,  PG-13)
96
The Silence of the Lambs 1991,  R)
97
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
super cute and funny
98
Click 2006,  PG-13)
99
Radio 2003,  PG)
100
Tremors 1990,  R)
101
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
Full of great basketball players or great cartoons?
102
Gremlins 1984,  PG)
103
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
its script would be in red if ya nah mean!!!!!!!
104
Prison Song 2001,  R)
105
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Debo is the president
106
Unbreakable 2000,  PG-13)
107
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
rockhound is the coolest
108
Billy Madison 1995,  PG-13)
109
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
110
La Bamba 1987,  PG-13)
111
Zoolander 2001,  PG-13)
112
Black Dog 1998,  PG-13)
113
Hardball 2001,  PG-13)
Hardball
its funny when g-baby dies
114
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
get that president outta here!!!!!!!
115
Twister 1996,  PG-13)
116
Original Gangstas 1996,  R)
117
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
all-star cast and kicks ass
118
Tommy Boy 1995,  PG-13)
119
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
reggie........uggggggghhhhhh!!!!
120
Life 1999,  R)
Life
i wanna go to rays boom boom room........I'm that babies pappy.
121
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
122
Game of Death 1978,  R)
123
Airplane! 1980,  PG)
124
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
125
The Rugrats Movie 1998,  G)
126
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
127
The Break-Up 2006,  PG-13)
128
All About the Benjamins 2002,  R)
129
Barbershop 2002,  PG-13)
130
Batman Returns 1992,  PG-13)
131
Batman & Robin 1997,  PG-13)
132
Batman Forever 1995,  PG-13)
133
Batman 1989,  PG-13)
134
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
best superhero movie ever after x-men
135
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
136
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
my man venom shouldve had way more airtime and this movie would be a 5. still kicked ass
137
Babe 1995,  G)
138
Jingle All the Way 1996,  PG)
Jingle All the Way
Two bodybuilders? Arnold and Phil Hartman.
139
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
fucking funny! gutterballs is the coolest movie
140
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
Aside from being a two-time Heisman winner, Pennywise is fucking creepy!
141
White Men Can't Jump 1992,  R)
White Men Can't Jump
two mees were gonna go to the sizzler
142
The 6th Man 1997,  PG-13)
The 6th Man
extremely funny!
143
Out of Time 2003,  PG-13)
144
Nine Months 1995,  PG-13)
Nine Months
dont two me's fight arney?
145
The Parent Trap 1998,  PG)
146
Red Dragon 2002,  R)
147
The Mask 1994,  PG-13)
148
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
funniest moment is when he gets the noisy cricket
149
Men in Black II 2002,  PG-13)
150
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
arent i creasy's homie??
151
Beetlejuice 1988,  PG)
152
Rocky 1976,  PG)
Rocky
a classic
153
Rocky II 1979,  PG)
154
Rocky III 1982,  PG)
155
Rocky IV 1985,  PG)
156
Rocky V 1990,  PG-13)
157
Rocky Balboa 2006,  PG)
158
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
159
State Property 2 2005,  R)
State Property 2
acting, plot, directing sucked but tha ROC is in the building!!!
160
Predator 1987,  R)
Predator
all star cast
161
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
yes the predator gives danny glover an old musket
162
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
isnt it funny when mufasa dies. once a man called him musasa
163
The Last King of Scotland 2006,  R)
164
A Time to Kill 1996,  R)
165
Marked for Death 1990,  R)
166
Species 1995,  R)
Species
The most realistic football action ever. Is this the NFL???
167
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
The Ghost and the Darkness
Bullies picked on Michael Douglas. Val Kilmer asked what happened and Douglas responds, " I got bigger!"
168
Carnosaur 3: Primal Species 1996,  R)
169
Remember the Titans 2000,  PG)
170
Clash of the Titans 1981,  PG)
171
The Little Mermaid 1989,  G)
172
Selena 1997,  PG)
173
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
try a chair!!
174
We Are Marshall 2006,  PG)
175
Lean on Me 1989,  PG-13)
176
Cujo 1983,  R)
177
The Breakfast Club 1985,  R)
178
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
classic when thast man blows his noes and it fills a pillow case
179
Undercover Brother 2002,  PG-13)
180
Old School 2003,  R)
181
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments