My Favorite Movies


  pedrorock's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Great story, Great actors , one of the ALL TIME best movies!
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
One of the Best Western Movie Ever made
4
Gladiator 2000,  R)
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Powerfull
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The Best Batman movie ever!! great screenplay...
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
8
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Great lesson of life........
9
Papillon 1973,  PG)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
Rain Man 1988,  R)
13
Crash 2005,  R)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The English Patient 1996,  R)
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
17
In America 2003,  PG-13)
18
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
Great Story whit a great chemestry lovers ( Tom Cruise and Elizabeth Shue ) and with a great soundtrack..........
19
Erin Brockovich 2000,  R)
20
Platoon 1986,  R)
21
Legends of the Fall 1994,  R)
22
American History X 1998,  R)
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Terrifying
24
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
25
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Extraordinary
26
Cast Away 2000,  PG-13)
27
Ray 2004,  PG-13)
28
Black Hawk Down 2001,  R)
29
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
30
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
31
The Departed 2006,  R)
The Departed
great movie... really recommendedd
32
A Time to Kill 1996,  R)
33
The Four Feathers 2002,  PG-13)
34
Remember the Titans 2000,  PG)
35
Any Given Sunday 1999,  R)
36
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
37
Lord of the Flies 1990,  R)
38
Duma 2005,  PG)
39
The Recruit 2003,  PG-13)
40
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Genial
41
Cinderella Man 2005,  PG-13)
42
The Thin Red Line 1998,  R)
43
The Rookie 2002,  G)
44
Rocky 1976,  PG)
45
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Excellent movie!! great story.... very strong.........
46
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
47
The Passion of the Christ 2004,  R)
48
Training Day 2001,  R)
Training Day
powerfull
49
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
50
Sin City 2005,  R)
51
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
a great life lesson
52
Saw 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments