My Favorite Movies
| peachface1983's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 2 |
White Squall 1996, PG-13) |
|
| 3 |
White Oleander 2002, PG-13) |
|
| 4 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 5 |
Sorority Boys 2002, R) |
|
| 6 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 7 |
American Pie 1999, R) |
|
| 8 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 9 |
American Pie Presents - Band Camp 2005, R) |
|
| 10 |
American Pie 5: The Naked Mile 2006, R) |
|
| 11 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 12 |
I'll Be Home for Christmas 1998, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
The Evening Star 1996, PG-13) |
|
| 20 |
Alien Nation 1988, R) |
|
| 21 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Alien 1979, R) |
|
| 23 |
Aliens 1986, R) |
|
| 24 |
Alien3 1992, R) |
|
| 25 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 26 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 27 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 28 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 29 |
DOA: Dead or Alive 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Night of the Living Dead 3D 2006, R) |
|
| 31 |
Return of the Living Dead: Necropolis 2005, R) |
|
| 32 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 33 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 34 |
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006, R) |
|
| 35 |
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000, R) |
|
| 36 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 37 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 38 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 39 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 40 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 41 |
Dirty Sanchez: The Movie 2007, R) |
|
| 42 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 43 |
The Lizzie McGuire Movie 2003, PG) |
|
| 44 |
Another Gay Movie 2006, R) |
|
| 45 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 46 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994, R) |
|
| 47 |
Ice Princess 2005, G) |
|
| 48 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 49 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 50 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 51 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 52 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 53 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 54 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 55 |
Double Dragon 1994, PG-13) |
|
| 56 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 57 |
The Karate Kid Part II 1987, PG) |
|
| 58 |
The Karate Kid, Part III 1989, PG) |
|
| 59 |
The Next Karate Kid 1994, PG) |
|
| 60 |
For the Boys 1991, R) |
|
| 61 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 62 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 63 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 64 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 65 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 66 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 67 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13)
Seen this when it first came to canberra I would have to say this is my new favourite out of the harry potter movies..I didnt really enjoy the book but the movie was much better the director did a great job! I found this movie with a few twist parts and sad parts..If you are very close to the books and huge harry potter fan you might find yourself crying in the movie too! I know I did in the book and movie..I found that they went with alot in the book...Like in the other HP movies they would skip a few things but in this movie I found they didnt skip anything which is good..Well anyway 5/5 is what I rate it and I can not wait until the next book comes out either! 1 week and counting!!!! |
|
| 68 |
Grease 1978, PG) |
|
| 69 |
Grease 2 1982, PG) |
|
| 70 |
Buffy the Vampire Slayer 1992, PG-13) |
|
| 71 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 72 |
Pet Sematary Two 1992, R) |
|
| 73 |
Pet Shop of Horrors 1999, Unrated) |
|
| 74 |
Michael 1996, PG) |
|
| 75 |
The Calcium Kid 2004, R) |
|
| 76 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 77 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 78 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 79 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 80 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 81 |
Speak 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 83 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 84 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 85 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 86 |
Agent Cody Banks 2003, PG) |
|
| 87 |
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004, PG) |
|
| 88 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 89 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 90 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 91 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 92 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 93 |
Ali G Indahouse - The Movie 2004, R) |
|
| 94 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 95 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 96 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 97 |
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003, Unrated) |
|
| 98 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 99 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 101 |
Batman & Robin 1997, PG-13) |
|
| 102 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 103 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 104 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |








































































































