My Favorite Movies


  pdub's Rating My Rating
1
Superman 1978,  PG)
Superman
The Blue print for all comic movies to come!!
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
No one did it better than Brandon.A huge loss.Not to be missed.
3
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Sams first.Awesome shit!
Freaky as hell.
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Funny as hell
5
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
A welcome return
6
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
B-Grade heaven
7
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Best remake yet
8
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best of the whole series
10
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Piss funny
11
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
Ten times better than the other version by whats-isname
12
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
1 of the best sequels ever!!
13
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
A breakthrough in fx.
What a movie!!
14
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
One of my alltime favourites
15
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Go the chin
16
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
loved it...although not enuff clobberin' time!
17
Beat Street 1984,  PG)
Beat Street
best hip hop movie yet
18
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Sam's STILL the man!
19
Ghost Rider 2007,  PG-13)
20
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Rob Zombie is already a legend!!
21
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
Underrated
22
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
HULK SMASH!!
23
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
24
Next Friday 2000,  R)
25
Blade II 2002,  R)
Blade II
kick ass
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Sam's the man!
27
Halloween 2007,  R)
Halloween
Cannot wait for this!!
28
Spawn 1997,  PG-13)
29
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
Best of the series!!
30
The Dark Knight 2008,  PG-13)
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
One of the best of the series
32
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The ultimate Sci Fi
33
Saw 2004,  R)
Saw
Awesome debut
34
300 2007,  R)
35
Shocker 1989,  R)
36
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Best of the series
37
Halloween 1978,  R)
Halloween
A Classic..what more can i say?
38
Friday After Next 2002,  R)
39
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
great sequel
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Watch this...Savvy!!
41
Pan's Labyrinth 2006,  R)
42
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
2 words....Bloody Insane!!!
43
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Can't wait to see more from this guy.
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Really gets you thinking
45
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
46
Iron Man 2008,  PG-13)
47
Sin City 2005,  R)
48
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
49
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Jay and Silent Bob in the hiz-ouse
50
Batman Begins 2005,  PG-13)
51
Sleepy Hollow 1999,  R)
52
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
53
Mallrats 1995,  R)
54
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Great look back at the seventies
55
Friday 1995,  R)
Friday
Daaaaamn!!!
56
Saw IV 2007,  R)
57
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
58
Scratch 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments