My Favorite Movies


  pdmarsay's Rating My Rating
1
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
Still my favourite film after 13 years, highly recommended to all.
2
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
3
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
(Director's Cut.) So close to being exactly perfect it's amazing.
4
Fantasia 1940,  G)
Fantasia
Glorious on the new restored DVD.
5
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Shooting up my list of favourites, something about this takes hold of my insides and shakes them around as my mind spins with despair/delight.
6
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Unbelievable on the big screen, a glorious and almost perpetually energetic cascade of extreme magnificence!
7
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
The Hudsucker Proxy
"This is it... I've got it!" I get cramp in my face every time I see this film. A literal miracle of cinema, I love every second and wish the world would too. Shooting ever further up my list of favourites... "You know, for kids!"
8
The King of Comedy 1983,  PG)
The King of Comedy
Quite different seeing it for the first time again in ages... Just spectacular, one of the best. Watch it!
9
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
10
Brazil 1985,  R)
11
Magnolia 1999,  R)
12
The Matrix 1999,  R)
13
Minority Report 2002,  PG-13)
14
Fargo 1996,  R)
15
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
The best documentary I have ever seen, and a personal favourite. Don't miss this unique masterpiece.
16
The Truman Show 1998,  PG)
17
The Brave Little Toaster 1987,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments