Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  PC79's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
All time number one favorite movie of all time!
2
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
My favorite movie from King - He thrust his fist against the post!
3
Christine 1983,  R)
Christine
Loved it! Still loving it!
4
Carrie 1976,  R)
Carrie
Stephen King Rocks! I will watch any King movie!
5
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
Can't get enough!
6
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
Children of the Corn II: The Final Sacrifice
Still loving it!
7
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
Children of the Corn 3 - Urban Harvest
And for the third time! LOVING IT!
8
Children of the Corn 4 - The Gathering 2001,  R)
9
Children of the Corn 5 - Fields of Terror 1998,  R)
Children of the Corn 5 - Fields of Terror
Adults? Still liking it!
10
Children of the Corn 666: Isaac's Return 1999,  R)
Children of the Corn 666: Isaac's Return
How far can they go.... Still enjoying the movies!
11
Children of the Corn - Revelation 2001,  R)
Children of the Corn - Revelation
Don't skip the movies when you watch them. You might get lost. Even though one has nothing to do with the series.
12
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
Drew Barrymore before she knew what sex was and at her best! Great movie!
13
Storm of the Century 1999,  PG-13)
Storm of the Century
Makes you think twice about the storms we have. Still love Stephen King!
14
Creepshow 1982,  R)
Creepshow
Short films of horror rock!
15
Creepshow 2 1987,  R)
Creepshow 2
Blood horror - who could ask for more?
16
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
Awesome - I will rate all of Stephen King's work. He is a great author and the movies are wonderful!
17
The Dark Half 1991,  R)
The Dark Half
Loved it!
18
The Shining 1980,  R)
19
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
Makes you think twice about what you do with your vehicles!
20
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
Redrum - what says it more then that?
21
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
I want a house like this. I loved this movie!
22
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
love it!
23
Misery 1990,  R)
Misery
Love it! Stephen King is awesome!
24
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
Awesome Movie!
25
Stephen King's Desperation 2006,  R)
Stephen King's Desperation
Loved it! Steven King is still doing his best work on film and off.
26
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Loved it! I was just taken back by it all.
27
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Awesome movie! I believe that they couldn't have found another actor to play the part any better!
28
In the Mouth of Madness 1994,  R)
In the Mouth of Madness
Twisted. Different. Loved it!
29
The Dead Zone 2002,  R)
30
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Loved it! Second greatest movie of all time. Tim Burton is the best!
31
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Tim Burton the man of mystery. I love this movie.
32
Saw 2004,  R)
Saw
Loved it! But not as good as the second one.
33
Saw II 2005,  R)
Saw II
Better then the first one!
34
Saw III 2006,  R)
Saw III
Excellent! The twist of it all. I loved the way it all played out and how everything went about.
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Absolutely wonderful - Johnny Depp did very well. I love it!
36
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp! No matter what role he takes - he still looks hot!
37
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
An old movie, but still a great one.
38
The Astronaut's Wife 1999,  R)
The Astronaut's Wife
Just something about this movie makes me really like it.
39
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
Strange. But I would still watch it again.
40
Pete's Dragon 1977,  G)
Pete's Dragon
Loved watching this while growing up!
41
Blade 1998,  R)
Blade
Different - awesome - great- loved it!
42
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
A classic!
43
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
Great movie! Great twist! Wonderful!
44
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
Ginger Snaps Back - The Beginning
Loved it!
45
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
I was on the edge of my sit the whole time, waiting to see what was going to happen next.
46
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
Not as good as the first one but still cute.
47
Click 2006,  PG-13)
Click
Liked it. Funny. Great. Adam at his best and trying to be serious.
48
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Completely enjoyed it.
49
Stick It 2006,  PG)
Stick It
Not ususally watching these types of movies. But I wanted to watch this one - I really liked it.
50
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
Classic, I have liked this movie for years.
51
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
Can't stand this movie anymore!!!!!!!!!!!!
52
Village of the Damned 1995,  R)
Village of the Damned
Loved this movie.
53
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
Hellraiser - Bloodline
Love horror movies - no matter how old I still have to watch over and over!
54
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
Hellraiser - Inferno
Loved it!
55
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Liked it! I would recommend it for others.
56
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Classic!
57
The Living Dead Girl (La Morte vivante) 1982,  Unrated)
The Living Dead Girl (La Morte vivante)
Classic! Different, must see!
58
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Loved this. Amazingly I didn't want to see it until my fiance made me - and I do thank him for it.
59
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
The Stepford Wives
Liked it! And if I had to live like that I would go crazy!
60
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
Loved it! Watch it alone or with someone - but you must see it!
61
Excess Baggage 1997,  PG-13)
Excess Baggage
Twisted Romance. Loved it!
62
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
So true in America's society. How many cheerleaders are actually like this?
63
Cabin Boy 1994,  PG-13)
Cabin Boy
not the type that I usually watch. But fiance struck again. Hilarious, but not something I would watch over and over.
64
The Skulls 2000,  PG-13)
The Skulls
How far will a college fraternity go to hide what really happens? Love this movie!
65
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Loved it! Johnny Depp in eyeliner - what more could you ask for!
66
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
Amazing! Usually hauntings you think - death. But this movie was amazing!
67
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I never actually thought about anything hidden in the churches before - until I seen this movie!
68
The Omen 2006,  R)
The Omen
Remakes are done great - but the classics are always the best.
69
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I actually do like the movie, but something about it just doesn't make me want to watch it over and over again.
70
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Elijah - the man of my dreams. Oh wait the other man of my dreams. Anyways. I loved the movie. I love fantasy.
71
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
I really did enjoy this movie. Most people say that it sucked, but I enjoyed it.
72
Tremors 1990,  R)
Tremors
Just imagine something like this living under your ground? I loved it!
73
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
No matter how many times I have seen this movie - I still can't get enough.
74
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
Loved IT!
75
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
First in the series - And it wins my complete approval. I simply adore the way they did everything in the movie.
76
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Loved it. Wizards are my thing.
77
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Excellent - if you haven't watched the Harry Potter series then you need to catch up on the times!
78
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
More about Harry is coming out. And young Harry is dealing with it the best he can.
79
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
I will still watch this movie to this day!
80
Secretary 2002,  R)
Secretary
Loved it! Domanitation at its best!
81
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
I loved Jim Carrey in this. Hilarous!
82
Jeepers Creepers 2001,  R)
83
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
Just something about a horror show that makes you think about what is out there.
84
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Great movie! Vampires are a turn on.
85
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra Bullock plays great in this movie! I loved it.
86
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The only Indiana Jones movie that I will watch. I loved this one.
87
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
Walt Disney broke the chain with this one. Made me cry and laugh.
88
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
I liked this movie alot. I remember watching it more then I should have when I was younger.
89
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
Freddy rocks!
90
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Awesome! Makes you laugh and wonder what you would do for love.
91
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Eminem playing a movie. Who would have thought it? And one of the next hottest sex scenes!
92
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Makes you think twice about what your toys do when your not around. Just kidding! Loved it!
93
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Women who kick but. Who could disagree with this.
94
Dawn of the Dead 1978,  R)
95
Halloween 1978,  R)
Halloween
Classic!
96
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Robin Williams at his best. Comedy with a touch of drama. Love It!
97
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
Freddy, do I have to say more. It is a classic.
98
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Johnny Depp! Headless Horseman. What else can I say besides watch it.
99
Slither 2006,  R)
Slither
It was like a C movie trying to break through to the A's. Comedy with a twist of horror. Liked it!
100
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Not exactly like the rest, but it was great. I stayed awake during the whole movie.
101
Cars 2006,  G)
Cars
Adorable. Loved it!
102
The Thing 1982,  R)
The Thing
I loved this movie as a teen.
103
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Adorable. Never thought Vin Diesel would play something like this, but I loved it.
104
Zathura 2005,  PG)
Zathura
Excellent Sci-fi. Loved how it always kept it moving and kept me on the edge of my seat.
105
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
Surprisingly, I liked it! I don't really like Jet Li movies, but this one is a watcher! Even if you don't like it!
106
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
As many times I passed this up until it was on the television and I was bored one night. It was a great movie.
107
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
I liked it. I felt like I was there the whole time I was watching it.
108
Return to Horror High 1987,  R)
Return to Horror High
Low budget filming that does actually turn out pretty good.
109
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
I am not really one for action, but I did enjoy this.
110
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
I love Lindsay Lohan! This movie is just about everybodies lives when they have a bad day!
111
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Vaughn and Stiller do this movie justice. I can't picture any other actor taking the roles.
112
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Even though I thought it would go more in depth about why they were like that really, but hey it was still good!
113
Crank 2006,  R)
Crank
If there is no way to stop this is it!
114
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
I loved it! History, Craft, what more do you need in a movie, also with revenge. It was a great movie.
115
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I loved it! No other way to win your love.
116
The Descent 2005,  R)
The Descent
Loved it! With twist, unexpected living, and somewhat happy mysterious happy endings.
117
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Excellent! I thought they got the right actor - Tobey is great!
118
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Pretty good! I enjoyed watching it.
119
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Atleast the got something paradox that only certain ones can see. Enjoyed it!
120
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I loved it! Brad and Angelina do act great together!
121
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Russel Crowe And Joaquin - who could ask for more in a movie. I did enjoy it!
122
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Not as good as the first on but I dealt with it because it had Paul Walker in it.
123
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Excellent! Thinking of other life forms and how far it will go. Awesome movie.
124
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Actually pretty good. Surprising what you can do when you set your heart and mind to it.
125
Sin City 2005,  R)
Sin City
Completely Awesome! How they did everything! I can't believe that they took it to the extereme. Elijah was awesome!
126
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
With the extent of Harry - Now comes the dwarfs, hobbits, and elves. I love it.
127
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
They give us more action and more creatures. Awesome.
128
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Amazing. I don't know what else to say.
129
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Classic and all time oldie of my time. Wonderful!
130
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Comedy at its best!
131
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Excellent! How far would you go to protect you child?
132
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
I think I love this one because of Brendan! But everything else is good!
133
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Geena Davis! I love her! She did great in this movie. And yes the movie itself is great.
134
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
My kind of movie! Vamps, werewolves, name it! Loved it!
135
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Death has a design!
136
Final Destination 2 2003,  R)
137
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Loved it! Now this goes to show that not all sequels suck!
138
Scream 1996,  R)
139
Scream 3 2000,  R)
140
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Seriously who cannot enjoy this movie?
141
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
142
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
Not really creepy, but it had people jumping at the theaters.
143
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
144
Scream 2 1997,  R)
145
Constantine 2005,  R)
146
Hostel 2006,  R)
Hostel
I loved it! And it really did make me think twice about leave the states.
147
Resident Evil 2002,  R)
148
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
At first I didn't want to see this movie, all because of Paris Hilton. But then when I heard that she gets killed in a gruesome way. I had to watch it just to see what they were talking about. And just because of that scene - I loved it! I loved the movie completely. But Paris Hilton should not be an actress!
149
Interview with the Vampire 1994,  R)
150
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
151
The Ring Two 2005,  PG-13)
152
Gothika 2003,  R)
153
Freddy vs. Jason 2003,  R)
154
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Who cannot like leatherface? The morbid family - the twist - just everything about this movie gave me goosebumps.
155
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
156
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
I loved it! How can you not like something that happened in the middle of nowhere and happens over and over again. There is no stopping the timeline!
157
Hollow Man 2000,  R)
158
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
When this first came out, I actually thought it did happen! Yes I was one of the geeks who believed in it! It was great!
159
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
160
Dawn of the Dead 2004,  R)
161
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
Awesome Remake! I don't think they could have found anyone else to fill the shoes of the actors and actresses.
162
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Loved it! Makes you wonder what happens when you do something wrong in life - seeing as this girl was supposed a good girl!
163
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
It took years for them to come out with a movie like this one. I love it! Could the seven deadly sins get any deadlier!
164
The Gathering 2002,  R)
The Gathering
Excellent! If they couldn't portray a curse from the beginning of time this was it - crucifixion
165
Joy Ride 2001,  R)
Joy Ride
This movie made me think twice about playing on the CB again!
166
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Excellent! Nicolas Cage was great for the part and everything was just fabulous!
167
The Return 2006,  PG-13)
The Return
Pretty good! If you don't pay attention you might get lost, but at the end everything is explained. That is if you didn't catch it at the beginning - somewhat!
168
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Excellent! I wanted more even when it ended.
169
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
I find myself on so many roads like this everyday. And I am not in West Virginia. And I find myself thinking - are there any inbreed killers out here?
170
The Cave 2005,  PG-13)
The Cave
It always takes one to think with the wrong ummmm you catch my drift.
171
Ghosts of Mars 2001,  R)
Ghosts of Mars
Not bad. Not one of John Carpenter's best, but something I would watch again.
172
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Kitty - who can't love the little monters of Monsters, Inc.
173
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
My son absolutely adores Nemo... Pixar comes at us again with another great movie.
174
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Shrek - is one of the best movies to hit the stands. The second one is pretty good because we have Fiona choosing what she wants.
175
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Time to save the princess, fall in love, get married, and still have donkey with us.
176
Robots 2005,  PG)
Robots
Adorable and excellent!
177
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Wonderful - though I did hear that the European version had the nude scene. But I can live without it! Will Smith did great in the flick!
178
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
The only Tom Cruise movie I will watch over and over! I loved it!
179
True Lies 1994,  R)
True Lies
Jamie Lee Curtis and Arnold Schwarzenegger were great in this movie.
180
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
What a good movie! Funny, reason, and just about every teenage boy in today's society! More people need to see this - especially the guys that are two timing - this could happen to you!
181
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
To pull of the role of your twin brother must be great. To do it to play your dream is even better.
182
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Amanda Bynes is a great actress and is getting better with each movie she does. Loved it!
183
Unrest 2006,  R)
Unrest
Blood and horror and hauntings... oh my! I couldn't ask for anymore. The way they did it was just great.
184
Dark Ride 2006,  R)
Dark Ride
The twist. Excellent, I was sitting on the edge of my seat during the whole movie. Wanting to know what exactly was going on. Cussing at the strength and ability.
185
Wicked Little Things 2006,  R)
Wicked Little Things
Wonderful. I couldn't take my eyes off of the screen. Children wanting revenge - Awesome!
186
The Gravedancers 2006,  R)
The Gravedancers
Loved it! Just the way that they did the whole film kept me awake and willing to watch it more and more!
187
Penny Dreadful 2006,  R)
Penny Dreadful
Not quite as good as the other films that came out. But I was interested the whole time.
188
The Hamiltons 2006,  R)
The Hamiltons
Good movie, but I am confused on what they are. They are not vamps - because as far as I knew vamps didn't go in daylight!
189
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
Aweseom! Some of them deserved it but yet the twist of it is - the one you think is going to die well Just watch it!
190
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Loved it! Funny and packed with movement the whole time. Poor Gaylord!
191
American Pie 1999,  R)
American Pie
They added a whole new comedy with this movie!
192
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
Who don't love zombies?
193
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
This movie was great! Twisted people, twisted games. Love, romance, tragedy. All in one!
194
Night of the Living Dead 1968,  R)
195
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Love it!
196
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
The classic zombies cannot be beat!
197
The Amityville Horror 1979,  R)
198
A Bug's Life 1998,  G)
199
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Adam Sandler is great. He is probably one of the best in comedies.
200
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
201
Schindler's List 1993,  R)
202
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
203
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
204
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
205
Forest of the Damned (Demonic) 2005,  R)
Forest of the Damned (Demonic)
Not a bad movie. For one that was not being advertised that much. I found it enjoyable and it kept my interest. Though the ending was a bit confusing unless you pay attention to it.
206
Pumpkinhead: Ashes to Ashes 2006,  R)
Pumpkinhead: Ashes to Ashes
Want revenge? What an excellent way to do it - call on Pumpkinhead! I would - especially if my child was part of it!
207
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
Originally I didn't want to see this. But I am glad that I did. It was actually good and kept me interested.
208
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
Loved it! Blood, guts, and tears! Loved the cars too.
209
Asylum 2005,  R)
Asylum
I think she got what she deserved!
210
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Loved it! I believe that it was better then the first two. And mean while I keep thinking NO MJ don't do it. What the heck are you thinking?
211
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Loved it! It was adorable and funny!
212
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Quite interesting! I liked how it played out and the story line!
213
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Goes to show that science to do anything. An excellent movie and quit strange whenever you pay close attention to it.
214
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Never has a movie captured so many emotions in one. Unbelievable is the only word I can describe this movie as. Loved it!
215
Slayer 2006,  Unrated)
Slayer
Excellent! Gives a whole new twist on vampires.
216
Memory 2007,  R)
Memory
Great movie! The twist, use of medicine, tribes, mystery!
217
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Explains alot! Great movie and I would watch it again.
218
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
Was a great movie! They could have added somethings, and used some different actors. But it was funny!
219
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
How the tears started to come to my eyes! It was just something that you don't really expect during a horror movie like this. But it related to my life a bit!
220
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
Excellent new twist to the wolves!
221
Big Bad Wolf 2007,  R)
Big Bad Wolf
Had me laughing more then anything!
222
Happily N'ever After 2006,  PG)
Happily N'ever After
Enjoyed every second of it!
223
Everyone's Hero 2006,  G)
Everyone's Hero
Very cute!
224
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
I actually enjoyed it. Had a couple laughs.
225
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Loved it! Makes you wonder what could have been done to change everything. But it seemed alright for her to take someone else's life!
226
1408 2007,  PG-13)
1408
I thought it was great! My son was even watching! I don't think they could have done it any better!
227
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
More action! Just wonderful!
228
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
The graphics were awesome! They did it great and after all these years, I was just amazed!
229
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Very different from the rest. Starts out sad then shows just about a struggle inside. To much for a child to grasp but pretty good other then that.
230
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Graphics were excellent!
231
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
Great! Funny and excellent!
232
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
Excellent! I don't think a sequel could get any better.
233
Shadow Puppets 2007,  Unrated)
Shadow Puppets
Very unusual. Gets you mind thinking in ever way.
234
Murder-Set-Pieces 2004,  R)
Murder-Set-Pieces
Unusual! Gives a straight insight on serial killers.
235
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Oh my gosh! Makes you think twice about going to any hotel now!
236
The Reaping 2007,  R)
The Reaping
I loved it. Makes you wonder what extent do people literally go to get what they want!
237
Return to House on Haunted Hill 2007,  R)
Return to House on Haunted Hill
Wonderful! I don't think it could get any better!
238
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
Cute, my son enjoyed it
239
License to Wed 2007,  PG-13)
License to Wed
Just to funny!
240
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I was in tears! Just absolutely wonderful!
241
Ed Gein: The Butcher of Plainfield 2007,  R)
Ed Gein: The Butcher of Plainfield
I think they could have found a different actor for his part. Gein wasn't built. But other then that they did a pretty good job at some of the details.
242
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
Just so much in such a short time. Loved it!
243
Haunted 1995,  R)
Haunted
Who can't resist a good haunting? Excellent in the way they did it.
244
Amityville: Dollhouse 1997,  R)
245
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
Not to bad. Would have been better if they got off the camera man prospective.
246
Fingerprints 2006,  R)
Fingerprints
Excellent haunting. I loved how they did it
247
The Girl Next Door 2007,  R)
The Girl Next Door
It made me cry. To think this happens all over and nothing is done to help those in need.
248
The Exorcist 1973,  R)
249
12 Rounds 2009,  PG-13)
12 Rounds
Ok I admit - John Cena did a pretty good job in this movie. Though I believe they could have gotten a better girl. Other then that the movie was wonderful
250
Friday the 13th 2009,  R)
Friday the 13th
Jared did a wonderful job. Yes i am still loving Voorhees
251
My Bloody Valentine 3-D 2009,  R)
My Bloody Valentine 3-D
Wonderful...Blood, gore, confusion...What else was it missing? Nothing
252
The Grudge 3 2009,  R)
The Grudge 3
It was good, not as good as the first one. Something was missing can't put my finger on it.
253
The Uninvited 2009,  PG-13)
The Uninvited
Great plot, twist.
254
100 Feet 2008,  R)
100 Feet
I thought it was a great haunting story.
255
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Adorable! My son watched it for days, then walked around saying eva.
256
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Wonderful. I can't wait to see the others

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments