My Favorite Movies


  pbjo's Rating My Rating
1
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
as thought provocing as it is visually stunning
2
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
from heart breaking to gorgeously sweet
3
The 5,000 Fingers of Dr. T 1953,  G)
The 5,000 Fingers of Dr. T
love it! the best film...possibly ever!
4
Brazil 1985,  R)
Brazil
just stunning. depressing me in whole new delightful ways.
5
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
awesome sci-fi film, spawning an awesome sci-fi show.
6
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
it makes a good case and a fantastic film
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
enchanting
8
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
cringe-worthy at many an interval but mind blowingly original and uncomparable.
9
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
i refuse to believe that anyone would get the twist withno prior influence. incredible
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
brilliant film...apart from Natalie Portman. still one of the best graphic novel to movie transfer.
11
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
choke on em indeed!
12
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
a girl cant live without a good musical. and this one is by far one of the best.
13
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
ghibli magic. visually as captivating as he story.
14
Cypher 2002,  R)
Cypher
i love a good plot twist and this does not disappoint.
15
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
patrick stewert voices one of the characters. enough said really :)
16
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Gillian Anderson voices one of the characters. yet again, enough said :)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Anthony Hopkins as hannibal is by far one of the scariest things i have ever seen
18
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
laugh a minute, another triumph by Mel Brooks.
19
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
its how u imagine cartoons to be wen u read them.
20
Spirited Away 2001,  PG)
21
Castle in the Sky 1989,  PG)
22
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
23
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War)
ball sacks. watch it bc u love it.
24
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
hehe incredible. pixar win again
25
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
far better than shrek.
26
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
the master of suspense lives up to his name. and James Stewart's voice doesnt annoy me
27
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
tragic-magic
28
Big Fish 2004,  PG-13)
29
Psycho 1960,  R)
30
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
lime green dress in the desert
31
The Shipping News 2001,  R)
32
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Magic
33
Blazing Saddles 1974,  R)
34
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
35
The Color Purple 1985,  PG-13)
36
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
37
Willow 1988,  PG)
38
Being John Malkovich 1999,  R)
39
American Splendor 2003,  R)
40
Apocalypse Now 1979,  R)
41
28 Days 2000,  PG-13)
42
Airplane! 1980,  PG)
43
A Fish Called Wanda 1988,  R)
44
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
45
Shaun of the Dead 2004,  R)
46
Garden State 2004,  R)
47
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
genius!
48
Ghostbusters 2 1989,  PG)
49
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
my guilty pleasure
50
The Wizard of Oz 1939,  G)
51
The Lion King 1994,  G)
52
Keeping Mum 2005,  R)
53
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
54
Sister Act 1992,  PG)
55
28 Days Later 2002,  R)
56
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
pure evil is the oven...and i thought my mothers cooking was bad. almost as bad as my jokes :)
57
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
the ending made my day!
58
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
far better on its own.
very awesome and groundbreaking in its day
59
High Society 2002,  G)
High Society
many a musical legend in a beautiful romance.
60
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments