close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  paytonillustration's Rating My Rating
1
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
"I hate most people...there are times when I look at people and I see nothing worth liking."

One of the films high up on my must see radar, a film released a good 6 years ago and iv'e only just watched it today - disgraceful. I should have watched it immediately because it's such a good film i'm finding it difficult to find fault at all.

Based on a called 'Oil!' it's a story of a mans ambition and need to progress by any means he deems fit. I found similarities in Flight with this - whilst it's not in the same manner or amount, 'Daniel' (Daniel Day Lewis) is self-destructive - through his ambition. All he cares about is his work and driving forward with his business he's someone not satisfied with what he has. Growth is everything. At first he seems a pleasant and thoughtful individual - meeting with clients and his son offering them something others cannot. But his true nature and intentions are shown slowly and come at full force when his son is deafened and sends him away. This is when we start to dislike him as a person and eventually hate him' 'P.T Anderson' masterfully toys with our feelings telling us when and how we feel about 'Daniel', he knows this and continues to crank it up as the film continues.

The second half of the film is better only because we know 'Daniel' and there's also some magnificent scenes particularly his drunk talk with his son at his house. 'Daniel Day Lewis' is quite frankly perfect as 'Daniel' not because of his name but he does such a convincing job and a well acted performance it's faultless. But 'Paul Dano' is also excellent - he's some way of Daniel Day Lewis but he's on fine form and probably should have won best supporting actor at the time.

'There Will Be Blood' is a powerful and thoroughly engrossing and dark film that i'm tempted to say is a masterpiece. 'Daniel Day-Lewis' at his best and delivers one of the greatest performances in movie history and 'Paul Dano' in fine form too. Widely regarded as the best film of the last decade and it's hard to argue.
2
The Cabin in the Woods 2012,  R)
The Cabin in the Woods
"Yes, you had "Zombies." But this is "Zombie Redneck Torture Family." Entirely separate thing. It's like the difference between an elephant and an elephant seal."

Finally, finally i was able to see this film after waiting for the Blu ray release because of my cinema showing it for less than a week i didn't get a chance to see it.

I'm not a fan of horror films or more precisely 'Slasher' films, i'm pretty sure they have by far the worst good to bad ratio - by a long way. The first time i heard about it i thought i'll pass and for a good three months i wasn't interested at all. But when i decided to view the trailer i knew this is a film for me. Being a parody of 'Slashers' i was interested but i'd been burned before 'Scream' was said film.

Then i saw 'Drew Goddard' and 'Joss Whedon' and it turned into a must watch but then on releases i couldn't see blah blah blah.

But know i have and what a great film it is 'Whedon's' usual brand of comedy and dialogue are very evident. The script is superb you're always guessing what will happen next nothing is obvious. It's a difficult film to describe without spoilers because where the main focus is.

There's a fair bit of gore for the 'Slasher' fans more and more as you go along - and in a particular scene the screen is literally just filled with it. There is one piece of advice i would like to give before watching this and that's do not watch the trailer it reveals a lot about the plot and makes it less of a surprise what's happening.

'Cabin the Woods' is now one of my all time favourite films - and i don;t even like horror films. I'm sure down the line it'll have a huge cult following and should really considered a classic. it has everything humour horror and a dose of satire and parody. Essential viewing even for those like me who don't like horror.
3
Killing Them Softly 2012,  R)
Killing Them Softly
"I like to kill them softly, from a distance."

As soon as i saw this i knew it would good but i didn't realize it was going to be this good. The mood and overall demeanor of the trailer perfectly captures the film. What you see is what you get.

The story is relatively simple but its perfectly crafted. The basic premise is two guys who decide to rob a mob poker gambit. That sounds a bit samey and dull on its own but its the aftermath that's a brilliant part. It looks at the financial problems caused to the mob in 07/08 and how and what they go through to get a problem solved.

Brad Pitt plays Cogan a 'problem' solver - and continues his fine form after playing Billy Beane (Moneyball). His performance is flawless. He's accompanied by Liotta, Jenkins, Gandolfini and the list goes on the cast are perfectly selected and thus all shine - albeit not as much as Pitt.

It can be a dialogue heavy film but its all important to the plot and the characters. The music is great with Cash's 'The man comes around' really encompassing the film to a tee.

'Killing Them Softly' is an almost perfect film the intricate plot and problem solver Brad Pitt plays are perfectly executed. It' a stylish often intense film. As of now its the best film iv'e seen all year and i can't see it being bested. A must-see for everyone.
4
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
The king of all spoof films. Airplane! is full of brilliant word play and is one of the most quotable films of all time.

The plot isn't much but that's just in there to accompany the stupid humor. Airplane! is a constant attack of humor and most of it is stupid, pointless and random comedy. This is where the charm lies from the inflatable auto-pilot to the well-known line:

"Surely you can't be serious"
"I am serious and don't call me Shirley"

Airplane! is as good as it was in 1980 and should be shown to the comedy directors of today. Leslie Nielson is the king of spoofs comedies and 'The Naked Gun' and it's sequels prove it.
5
Trollhunter 2011,  PG-13)
6
Red Cliff (Chi Bi) 2009,  R)
Red Cliff (Chi Bi)
(Note. This review is for both part 1 & 2.)

Red Cliff is unprecedented in terms of scale, it makes Lord of the Rings look like two girls fighting in a bathroom. what is more impressive is that it is relatively CGI free. The amount of soldiers on screen at once is wonder some and exceptionally performed.

Most films split in two parts tend to have a weak part usually the 2nd but there is very little that is weak in Red Cliff. At a push i prefer the 2nd half but the line is so fine it doesn't matter.

Starting of at a nice pace and it doesn't take too long before we get into the action and the origin of the story. The tactics applied by both camps are brutally brilliant and genius. They show the raw strategy involved when one side is vastly outnumbered. Tactics are more important than brute strength.

At 4hours 45 minutes one would expect boredom to set in but there's none in sight with Red Cliff John Woo has created one of if not 'the greatest' War epics of all time. A must watch
7
Marvel's The Avengers 2012,  PG-13)
Marvel's The Avengers
As a big Joss Whedon fan and a fan of super hero movies i knew this would be a winner.

It's a match made in heaven, Downey Jr's delivery coupled with Whedons writing prowess. Well all know the basis of a great super hero movie (Ironman and Spiderman 2 taught us that) and the avengers is in the same ball park, but with crisper dialogue and a rather interesting narrative. There's rarely a dull moment with only the middle act sagging in parts. Downey is brilliant as always as is new boy Mark Ruffalo.

The last hour or so are everything i expected from this film, the use of character team work and expertly choreographed action scenes. It didn't knock Ironman of my No.1 super-hero movie but this came damn close.
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
It's a film that has grown on me, whereas before i just saw as good i now see it as a glorious piece of cinema. I urge anyone who felt the same way or worse to give it another go.

yes the ending is incredibly cheesy and it may have benefited from ending it a different way but that's insignificant. All that comes before it is justifiably right it all makes sense to plot. Luke's encounter on the death star at he end is undeniably one of the most iconic scenes of all time and is deserved.

A fitting end to the greatest set of films of all time. Almost perfect.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
A masterpiece of fantasy, science fiction. Not a single weak scene and all are needed, no filler in sight. This is were the original trilogy began to pick up steam story wise and hits you with all the twists at once.

Possibly the most quotable film of all time and it's easy to see why. I feel sorry for anyone who has yet to witness this mind blowing piece of cinema history and i feel even worse for those who didn't like it.

Bladerunner best Sci-fi? Not even close this it.
10
Blade Runner 1982,  R)
11
Alien 1979,  R)
12
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
A masterfully designed film that improves on the first in every way possible. Beffier and more emotionally charged than previously.

Spider-man 2 proves how good super-hero films can be. Story wise there has been more thought involved and it's easy to see. The plot is deeper, doc oc makes for a far more interesting villain and creates more possibilities than that of green goblin.

To this day it is only bested by Iron man, The Dark Knight and the Avengers in the super-hero category.
13
Apocalypse Now 1979,  R)
14
Ratatouille 2007,  G)
15
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best of the three thanks to a power house performance from heath ledger. Not a single filler scene, everything thrown in is inevitable and needed.

A new dimension and slightly different take on the joker is what makes this film the definitive batman film. The best opening to a film iv'e seen in a long time if not the best ever.

Goyer has written every other batman film into the ground and Christopher Nolan has buried them. The perfect Batman Film.
16
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
17
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Total film called it a masterpiece and i concur. In same vein as Finchers Se7en but Zodiac is based on true events and so much more expertly crafted in setting and story.

The setting of the 60s, 70s and 80s are or perfectly recreated. The tone of the story, music all gel together with nothing out of place in the slightest. Ruffalo and Downey as always bring there usual brilliance to their roles and the rest do a great job as well.

Zodiac is just brilliant from head to toe from the acting performances to the story itself. a must watch by everyone.
18
Up 2009,  PG)
Up
"Kevin's a girl?"

Let's start by saying this is by far my favourite of 'Pixars' films. It's faultless, there's no weak spot to be found - and I'm glad they haven't made a sequel because it doesn't need one.

'UP' is actually a heartfelt story of one man's quest to fulfill his wife's life ambition of living at paradise falls - a hidden area within Venezuela. He achieves this by attaching hundreds of balloons to his house and float there, but he ends up with an unexpected guest a young boy - Russell. The start of this film may be the finest start to a movie I have ever seen it's such a sweat, sombre and heart felt moment matched with a beautiful soundtrack - showing Carl throughout his life. The whole film is perfectly paced moving at a pave that children and adults alike will be able to follow without confusion.

Though I believe 'Wall-E' to be the best looking 'Pixar' film 'Up' isn't far behind. The stunning views of paradise falls and the house as it floats by with that vast sky backdrop is simply beautiful. The character designs are equally good 'Carl's' small and angry looking stature and the bird's oblivious looking face are just nice and funny look at it. But this is a department that 'Pixar' will never get wrong.

It's also an incredibly funny film it walks that fine line between kids and adults humour that it so difficult to get right. I think the paradise bird may be my favourite character the mimic scene in particular is just hilarious that's not to say the others aren't equally funny everyone has there moment even the many dogs and the villain of the piece.

'Up' is a glorious piece of animation and tops my list of favourite 'Pixar' films. It's funny, heart warming, emotional and it looks amazing. If 'Pixar' can ever top this it'll be some film - an impossible feat if you ask me. The perfect animated family film, this is a film for everyone.
19
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
20
V for Vendetta 2006,  R)
21
The Good, the Bad, and the Weird 2010,  R)
22
Taxi Driver 1976,  R)
23
GoodFellas 1990,  R)
24
True Grit 2010,  PG-13)
25
Iron Man 2008,  PG-13)
26
Pitch Black 2000,  R)
27
Casino 1995,  R)
28
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
"We're Andy's toys!"

'Toy Story 3' is without a doubt my favourite of the 'Toy Story' trilogy, given it was a third film there was chance it wouldn't live up and only by being as good or better than the first two would it be considered brilliant. Even if it was liked to a degree and achieved something around say 70% it would have or i would have considered it a failure - not a bad film but considering the lofty heights set very weak. But obviously it didn't and it reached the previous two and blew them out of the water.

Taking the toys again outside the confines of 'Andy's' room. With Andy growing up and going to college the gang are being put away but when a mix-up happens they all end up in Sunnyside daycare. The story is about never giving up at its core. 'Woody' refused to give up belief in 'Andy', where the rest had because of a mistake. It flows wonderfully like all 'Pixar' films there's a serene kind of nature to the film it doesn't rush and it isn't at walking pace it just majestically carries on. The story's identity certainly succeeds, it still amazes me that an animated film can boil up so much emotion from me - there's more emotion this time with everyone feeling abandoned. As far as animated plots get they don't come better than this - i confess when the video of 'Andy' playing with his toys comes on i get a knot in my throat. The opening is rife with brilliant moments this just points out from the off-set they mean business - it epitomises all that 'Toy Story' is.

The story is brilliant, well paced and has a point but 'Toy Story 3' is also very funny. rather than rely on what worked in the first two they add to it there's more absurdity - Spanish 'Buzz' for instance it comes out of the blue and is just laugh out loud funny especially when he starts dancing - 'Ken' when he's trying on clothes also springs to mind. Yes there are elements of the series past but it still feels incredibly fresh and unique. As much as i love animation i rarely burst out laughing but this film brings it out with ease.

'Toy Story 3' is a masterpiece of animation and cinema it contains all the usual flair and brilliant story telling we expect from the series and 'Pixar'. it tops of what i consider with great ease to be the greatest trilogy of films ever it sweeps 'Alien', 'Batman' trilogy and the original 'Star Wars' three with ease. If there is ever a trilogy of films as masterful as these it'll be an alternate dimension because these are as close to perfection as a film series can possibly come.
29
Black Swan 2010,  R)
30
Full Metal Jacket 1987,  R)
31
The Departed 2006,  R)
32
Buried 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments