My Favorite Movies
| pavanjha's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ijaazat (Guest) 1987, Unrated) |
|
| 2 |
Anand 1970, Unrated) |
|
| 3 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 4 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 5 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 6 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 7 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975, PG) |
|
| 8 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 9 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 10 |
Chatri Chor(The Blue Umbrella) 2005, Unrated) |
|
| 11 |
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) 1983, Unrated) |











