My Favorite Movies


  PaulWLynch's Rating My Rating
1
Long Way Round 2005,  Unrated)
Long Way Round
One of the best road series ever.
2
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
The best war film ever....
3
On Any Sunday: Motocross, Malcolm and More 2002,  Unrated)
On Any Sunday: Motocross, Malcolm and More
One of if not the best movie about the world of motorbiking, featuring the legend Steve McQueen.
4
On Any Sunday Revisited 2000,  Unrated)
On Any Sunday Revisited
1O out of 10 motorbike film/documentary
5
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
The best car chase ever....
6
The Hunter 1980,  PG)
The Hunter
One of, if not McQueens last film.
7
The Towering Inferno 1974,  PG)
The Towering Inferno
Great action film
8
Le Mans 1971,  G)
Le Mans
All time great racing film.
9
The Reivers 1969,  PG)
The Reivers
Classic feel good film, great McQueen action.
10
Get Carter 1971,  R)
Get Carter
The best 70's gangster film.
DONT WATCH THE STALLONE ONE...
11
Billy Connolly: Live in New York ,  Unrated)
Billy Connolly: Live in New York
GENIUS
12
The Fourth Protocol 1987,  R)
The Fourth Protocol
Cold war thriller, good viewing.
13
The Odessa File 1974,  PG)
The Odessa File
Early Nazi hunting film, well worth a viewing.
14
Gorky Park 1983,  R)
Gorky Park
Good cold war thriller
15
Hopscotch 1980,  R)
16
Comfort and Joy 1984,  PG)
Comfort and Joy
Funny Scotish made film
17
Gung Ho 1986,  PG-13)
Gung Ho
Hilarious comedy.
A car plant in Hunt's(Keaton)town closes. He goes to Japan to ask Assan motors to come and re-open the plant to save the town.
Chaos happens after a while and thins start to fall apart. Great 80's comedy and well worth viewing.
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
10 out of 10, ok not exactly true but entertaining
19
Dragnet 1987,  PG-13)
Dragnet
One of the funniest films Ive seen.
20
Road Games 1981,  PG)
Road Games
Early 80's thriller.
21
Clockwise 1986,  PG)
Clockwise
Hilarious Python type film from John Cleese
22
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
Hillariously good...
23
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
An old favorite, The story of how the man became known as Robin Hood.
24
Who Dares Wins (The Final Option) 1982,  R)
Who Dares Wins (The Final Option)
Great 80's action flick
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
An all time classic that should never be missed
26
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An all time classic
27
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
dont miss a great film.
28
The Boys in Blue 1983,  Unrated)
The Boys in Blue
Great comedy classic with the genius of Cannon and Ball
29
Ronin 1998,  R)
Ronin
This film has to some the 2nd best car chase scene in it since Buillitt..
30
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
Compelling viewing.
A film about a nurse, a baby, the Russian Mafia set in London starring Viggo Mortensen(Lord Of The Rings). Well worth a night in, in front of the box.
31
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Excellent, feel good film
32
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
In my opinion one of the all time great thriller/horror movies with a great cast of actors. Ok its a few years old now but it still has the spine chill factor..
33
Fletch 1985,  PG)
Fletch
Genius
34
Fletch Lives 1989,  PG)
Fletch Lives
Genius 2
35
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
Classic Caine,
36
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
documenting Hitlers last few day's in his bunker.
37
Hitler: The Rise of Evil 2003,  Unrated)
Hitler: The Rise of Evil
Fascinating early look at Hitlers life.
38
Ted Bundy 2001,  R)
Ted Bundy
Horrific look at the serial killers life
39
Christine 1983,  R)
Christine
Good 80's horror
40
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
It's a bit cheesey this film but it is worth a viewing.
41
Hell Drivers (Hard Drivers) 1957,  Unrated)
Hell Drivers (Hard Drivers)
A late 50's film with an amazing cast of then up and coming actors. Sean Connery, Gordon Jackson, Herbert Lomm and Patrick McGoohan are but a few.
The story is about a london man looking for work but arive's hiding something about his past.
Great action film but bear in mind it is a fim made in 1957 so CGI it aint...
42
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
Classic 80's comedy.
Brilliant
43
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
Donovan's Reef
Classic Wayne with laughs.
44
Midnight Run 1988,  R)
Midnight Run
A great and worthwhile viewing film. Jack(De Niro) was once a cop and now a bounty hunter and the Duke (Groden) is a accountant who worked for the mob but helped himself to a few Dollars. A film with a great cast and a good few funny moments make this a worthwhile evenings viewing..
45
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Excellent survival yarn. A modern take on War of the Worlds
46
Brannigan 1975,  R)
Brannigan
Wayne, London and guns. 10 out of 10..
47
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
An all time Wayne classic.
48
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
The all time biblical classic...
49
Nuns on the Run 1990,  PG-13)
50
The Pope Must Die (The Pope Must Diet) 1991,  R)
51
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
What a great little film.
If your after a feel good film then this is the one, with laughs, tears, romance and love this film has it all.
A great cast with legendary actors and great performances this is a must for all movie fans..
52
BMX Bandits 1983,  Unrated)
BMX Bandits
Classic Auzie kid flick with a very young Nicole Kidman.
Worth viewing for a bit retro action..
53
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Not a bad film but not really a great film either. It is an entertaining film with some good action and a resonable plot to it. Worth viewing. I'll probably watch the second in the series now although it'll probably not be as good.
54
The Man Who Sued God 2001,  R)
The Man Who Sued God
A great and funny film about a man who went to court to sue God.
Watch it and laugh your head off..
55
Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog 1961,  Unrated)
Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog
Great family feel good film from Walt Disney
56
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
The Hobbit: An Unexpected Journey
Looking forward to going to see this in the flicks..
57
Perfect 1985,  R)
Perfect
Cheesie 80's flick about the world of the body beautifull in California
58
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
A great movie for anyone.
A rich weapons manufacturer has a life changing moment and after that he devotes time ad money into righting wrongs. Well worth viewing
59
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Most of us will have seen the first Hulk film. Well I'm glad to say that this 100x better with more in relation to the TV series of the same name. One definetly for a night in with a pizza.
60
Von Ryan's Express 1965,  PG)
Von Ryan's Express
Cult Sinatra war film.
61
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Looking forward to seeing this.
62
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Boyz film with plenty of action...
63
Made in America 1993,  PG-13)
Made in America
Funny little feel good film. Worth viewing.
64
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
The ulimate christmas film.
65
Columbo: Prescription Murder 1967,  Unrated)
Columbo: Prescription Murder
The oringinal Columbo film and the start of many great tv movies about the bumbling detective.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments