My Favorite Movies


  paulocampo's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
The perfect blend of patriotism, romanticism and cynicism, this classic delivers on all fronts. Rick Blaine's combination of inner demons and outer cool make him my favorite film character ever.
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Coppola's classic. Brilliant visuals, rich characters and a fascinating study of the closed society of men of power. A revelation- not of the depth of power of the Mafia, but of the incredible richness of truly great filmmaking.
3
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
And proud we are of all of them.
4
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
My favorite movie about making movies ever. Ironic, since it's a biopic about a filmmaker considered one of the world's worst. Still, Ed Wood's unshakeable belief in his film vision should be an inspiration to any artist in any craft.
5
Fight Club 1999,  R)
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Pi 1998,  R)
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
9
Seven (Se7en) 1995,  R)
10
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
11
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
Glengarry Glen Ross
Pacino, Lemmon, Harris, Arkin, Spacey, Pryce...This is the cast to end all casts. Only a David Mamet screenplay could stand up to such a collection of legendary talent.
12
Raging Bull 1980,  R)
13
Apocalypse Now 1979,  R)
14
The Deer Hunter 1978,  R)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
17
The Third Man 1949,  Unrated)
18
Key Largo 1948,  Unrated)
19
The Maltese Falcon 1941,  PG)
20
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
21
The African Queen 1952,  Unrated)
22
Raising Arizona 1987,  PG-13)
23
True Romance 1993,  R)
24
The Big Sleep 1946,  PG)
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Still the reason I stay in the shallow end of the ocean. Say what you will about Spielberg, the man can build audience tension.
27
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
28
The Shawshank Redemption 1994,  R)
29
This Is Spinal Tap 1984,  R)
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
31
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
32
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
33
The Godfather, Part II 1974,  R)
34
Barton Fink 1991,  R)
35
Dog Day Afternoon 1975,  R)
36
The Blues Brothers 1980,  R)
37
The Great Dictator 1940,  G)
38
Mean Streets 1973,  R)
39
Pickpocket 1959,  Unrated)
40
Rope 1948,  PG)
41
Léon (The Professional) 1994,  R)
42
Chinatown 1974,  R)
43
Blood Simple 1984,  R)
44
Fargo 1996,  R)
45
The Fisher King 1991,  R)
46
Swingers 1996,  R)
47
The Usual Suspects 1995,  R)
48
Once Were Warriors 1994,  R)
49
Blazing Saddles 1974,  R)
50
Scarface 1983,  R)
51
M 1931,  Unrated)
52
Love and Death 1975,  PG)
53
Angel Heart 1987,  R)
Angel Heart
Among other things, it changed the way I ate hard boiled eggs. Rourke's best performance- by a mile.
54
Requiem for a Heavyweight 1962,  Unrated)
55
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
56
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
57
Wag the Dog 1997,  R)
Wag the Dog
Brilliant satire of the political and war machines and their propensity to create fiction to cover reality. Especially timely now given the hearings into the mythologies and fantasies involving Pat Tillman's death and Jessica Lynch's rescue.
58
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
59
Sid & Nancy 1986,  R)
Sid & Nancy
Gary Oldman is brilliant!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments