My Favorite Movies


  Paulious's Rating My Rating
1
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
This film is a true classic, it seems a little dated now because of the theme, but a lot of the story is timeless.



I don't think a modern version would work, on saying that, I can't wait to see the new musical version. After seeing the stage show which this version is based, I'm hooked.
2
The Broken Hearts Club 2000,  R)
3
Daredevil 2003,  PG-13)
4
Flashdance 1983,  R)
5
Grease 1978,  PG)
6
Footloose 1984,  PG)
Footloose
This film is great and has been somewhat of an inspiration to me - standing up for what you believe in and not just doing what others tell you. It's ok to be different. The music is great, however some of the dancing could be deemed as a little dated - really looking forward to seeing the remake.
7
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
12
Latter Days 2003,  R)
13
Cowboys & Angels 2004,  PG)
14
Slutty Summer 2004,  Unrated)
15
Beautiful Thing 1996,  R)
16
Edge of Seventeen 1998,  R)
17
Take the Lead 2006,  PG-13)
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
19
Lilies 1996,  R)
20
Queer Duck - The Movie 2006,  Unrated)
21
The Trip 2002,  R)
22
Green Street Hooligans 2005,  R)
23
Happy Feet 2006,  PG)
24
Little Voice 1998,  R)
25
Another Gay Movie 2006,  R)
Another Gay Movie
This film is amazing - a gay version of American Pie.

This film is hilarious and the soundtrack is fantastic too - a firm favourite of both me and my other half!

Graham Norton is wonderful as Mr Puckoff
26
The Little Vampire 2000,  PG)
27
Poltergay 2007,  Unrated)
Poltergay
I found this film by chance at a local store and I really did enjoy this film, the only problem for me was that it was all in French! Which meant you had to sit there reading the subtitles.

I would love to see an English/American version
28
The Muppet Movie 1979,  G)
29
Flushed Away 2006,  PG)
30
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I love this film, so much better than Shaun Of The Dead. Brilliantly written. Hoping a sequel will be made soon
31
April Fool's Day 1986,  R)
April Fool's Day
Haven't seen this film in years - scared the crap out of me but I was only 9 at the time.

Have recently ordered this film and am so looking forward to watching again

Film arrived and sat down with the other half who had never seen the film before but it brought back so many memories for me.

Some of the make up is a little dated but a thoroughly enjoyable film
32
Thunderbirds 2004,  PG)
Thunderbirds
WOW! I wanna be a Thunderbird!!! Ok so I may not have been around for the the original Thunderbirds series but I do remember then being show again in the 1990's and whereas I found that sometimes the episodes could get a little boring, this film had me gripped!!



The Tracy boys are all gorgeous, Parker & Brains were just as I remember them, however IMO Lady Penelope Creighton-Ward was a little too young.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments