My Favorite Movies


  paulaner360's Rating My Rating
1
JFK 1992,  R)
2
Apocalypse Now 1979,  R)
3
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
4
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
George A. romero here accoplishes the ultimate zombie film and a perfect horror.It has everthing drama,acting,jokes,comic bookey style story,lots of blood and great effects and very good social commentary.
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
6
Citizen Kane 1941,  PG)
7
Psycho 1960,  R)
8
Casablanca 1942,  PG)
9
The Godfather 1972,  R)
10
Schindler's List 1993,  R)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments