Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pau8x's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
In Love with this one i usually dont enjoy musicals but this is a great story cuze a movie that makes you cry is the best
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Great story i love it and i hope anyone including me could fine a love like this one
3
Sleeping Beauty 1959,  G)
4
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I found out about Amelie from a cousin and since then i love this movie well done terrific acted from Audrey.. this is just lovely
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
what can i say about this one it make me cry like crazy and i love it
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
i love this story so crazy so true fantastic
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
My favorite actress plays in the movie so i love it and it is a love story too
8
City of Angels 1998,  PG-13)
9
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
it is a weird story but any story about love and how to work it out is great plus sandra bullock and keanu are fantastic together
10
The Green Mile 1999,  R)
11
Ghost 1990,  PG-13)
12
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
Totally Love It
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I love it i went to see 3 times and im waiting for the dvd..
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Of couse i would love this one directed by Alfonso Cuaron he did a terrific job every detial and the map was just great
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i am a fan of harry and it was a good movie from a big book fool of details
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
i used to hate harry potter but when i saw the movie i just loved it
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i love it since i read the book
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Its just so great.. I would see it again and again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments