My Favorite Movies


  patycosplay's Rating My Rating
1
Farinelli 1994,  R)
2
Legends of the Fall 1994,  R)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Schindler's List 1993,  R)
5
Anna and the King 1999,  PG-13)
6
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
8
Gladiator 2000,  R)
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
11
Braveheart 1995,  R)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
Lolita 1962,  Unrated)
15
Beauty and the Beast 1991,  G)
16
Y Tu Mamá También 2001,  R)
17
Léon (The Professional) 1994,  R)
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
The Silence of the Lambs 1991,  R)
21
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
22
Ben-Hur 1959,  G)
23
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
24
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
25
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
26
Scent of a Woman 1992,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
28
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
29
The Mask 1994,  PG-13)
30
The Matrix 1999,  R)
31
Willow 1988,  PG)
32
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
33
Back to the Future Part III 1990,  PG)
34
Back to the Future 1985,  PG)
35
The Ninth Gate 1999,  R)
36
Dick Tracy 1990,  PG)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
39
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments