My Favorite Movies


  passionscreek's Rating My Rating
1
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
Nights in Rodanthe
My New Favorite of All-Time...... Cried for 90% of the movie, such a GREAT film
2
The Notebook 2004,  PG-13)
3
Lucky You 2007,  PG-13)
Lucky You
My fav poker movie...esp in recent time
4
Made of Honor 2008,  PG-13)
5
Just Friends 2005,  PG-13)
6
Rounders 1998,  R)
7
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
8
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
9
Waiting 2005,  R)
10
Sex and the City 2008,  R)
11
Armageddon 1998,  PG-13)
12
The Family Man 2000,  PG-13)
13
What Women Want 2000,  PG-13)
14
Hitch 2005,  PG-13)
15
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
16
Eurotrip 2004,  R)
17
Grandma's Boy 2006,  R)
18
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
The 13 year old girl in me loved it whole heartedly!
19
Serendipity 2001,  PG-13)
20
Wedding Crashers 2005,  R)
21
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
22
Good Will Hunting 1997,  R)
23
The Terminal 2004,  PG-13)
24
Independence Day 1996,  PG-13)
25
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
26
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
27
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
28
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
29
Mean Girls 2004,  PG-13)
30
Walk the Line 2005,  PG-13)
31
I, Robot 2004,  PG-13)
32
Ice Age 2002,  PG)
33
The Producers 2005,  PG-13)
34
High School Musical 2006,  G)
35
Office Space 1999,  R)
36
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
37
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
38
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
40
Click 2006,  PG-13)
Click
I laughed and I cried harder than I might have ever cried before... "Family First"
41
What a Girl Wants 2003,  PG)
42
Newsies 1992,  PG)
43
On the Line 2001,  PG)
44
Sleepover 2004,  PG)
45
Thumbsucker 2005,  R)
46
Grease 2 1982,  PG)
47
Loser 2003,  PG-13)
48
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
49
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
50
The Chumscrubber 2005,  R)
51
The Princess Diaries 2001,  G)
52
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
53
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
54
Crash 2005,  R)
55
Party Monster 2003,  R)
56
Legally Blonde 2001,  PG-13)
57
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
58
The Emperor's New Groove 2000,  G)
59
The Little Mermaid 1989,  G)
60
Lilo & Stitch 2003,  G)
61
Pocahontas 1996,  G)
62
Tuck Everlasting 2002,  PG)
63
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
64
Bring It On Again 2004,  PG-13)
65
White Oleander 2002,  PG-13)
66
Thirteen 2002,  R)
67
Billy Madison 1995,  PG-13)
68
Aquamarine 2006,  PG)
69
Ice Princess 2005,  G)
70
A Cinderella Story 2004,  PG)
71
Just My Luck 2006,  PG-13)
72
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
73
Sweet November 2001,  PG-13)
74
Monsters, Inc. 2001,  G)
75
Beauty and the Beast 1991,  G)
76
Mulan 1998,  G)
77
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
78
West Side Story 1961,  PG)
79
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
80
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
81
The Last Kiss 2006,  R)
82
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
83
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
84
American Wedding 2003,  R)
85
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
86
I Heart Huckabees 2004,  R)
87
Clerks 1994,  R)
88
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
89
Daredevil 2003,  PG-13)
90
Final Destination 2000,  R)
91
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
92
Batman Returns 1992,  PG-13)
93
The Butterfly Effect 2004,  R)
94
Old School 2003,  R)
95
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
96
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
97
Final Destination 3 2006,  R)
98
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
99
Cruel Intentions 1999,  R)
100
American Pie 1999,  R)
101
Love Actually 2003,  R)
102
Kids 1995,  NC-17)
103
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
104
8 Mile 2002,  R)
105
Shrek 2001,  PG)
106
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
107
City of Angels 1998,  PG-13)
108
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
109
Crossroads 2002,  PG-13)
110
Tommy Boy 1995,  PG-13)
111
The Polar Express 2004,  G)
112
Black Sheep 1996,  PG-13)
113
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
You'll shoot your eye out!
114
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
115
Groundhog Day 1993,  PG)
116
Pleasantville 1998,  PG-13)
117
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
118
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
119
Hocus Pocus 1993,  PG)
120
Paycheck 2003,  PG-13)
121
Brick 2006,  R)
122
Caddyshack 1980,  R)
123
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
124
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
125
Eminem AKA 2004,  Unrated)
126
Donnie Darko 2001,  R)
127
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
128
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
129
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
130
Ginger Snaps 2000,  R)
131
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
132
Multiplicity 1996,  PG-13)
133
Waiting for Guffman 1997,  R)
134
Traffic 2000,  R)
135
Magnolia 1999,  R)
136
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
137
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Oddly Hilarious
138
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
139
Elf 2003,  PG)
140
The Usual Suspects 1995,  R)
141
The Santa Clause 1994,  PG)
142
Patch Adams 1998,  PG-13)
143
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
144
The Green Mile 1999,  R)
145
25th Hour 2003,  R)
146
Finding Neverland 2004,  PG)
147
The Jungle Book 2 2003,  G)
148
Holes 2003,  PG)
149
Lucky Number Slevin 2006,  R)
150
Match Point 2005,  R)
151
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
152
The New World 2005,  PG-13)
153
Bratz - Rock Angelz 2005,  Unrated)
154
Manic 2001,  R)
Manic
Phenominal! WOW!
155
Barbie Diaries 2006,  Unrated)
156
The Baby-Sitters Club 1995,  PG)
157
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
Barnyard: The Original Party Animals
HILARIOUS!! and I Cried.. A+
158
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
Extremely intelligent and politically funny.. A must wach for anyone with an interest in politics
159
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
160
The Matrix 1999,  R)
161
Happy Feet 2006,  PG)
162
The Nines 2006,  R)
The Nines
Mental mind F***! GREAT!! Makes you think!
163
Seven Pounds 2008,  PG-13)
164
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
All I can say is WOW... incredicble depiction of a great character. The ending was amazing, Tomei, Rourke, and Wood did a great job!
165
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
THE BEST BATMAN...HANDS DOWN!!!!
166
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath Ledger for Best Actor!
167
Wanted 2008,  R)
168
Billy's Dad Is a Fudge-Packer 2004,  Unrated)
Billy's Dad Is a Fudge-Packer
Amazing short film, had me laughing the whole time!
169
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
170
Burn After Reading 2008,  R)
171
Camp 2003,  PG-13)
Camp
MY FAV MOVIE
172
Here On Earth 2000,  PG-13)
Here On Earth
Sentimental Values
173
A Walk to Remember 2002,  PG)
174
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Watch it any chance I get. GREAT movie... Surprised in the acting of Hathaway and Anna Faris... Though not the major parts, showed they have a larger range of parts instead of their typecasted films before
175
FAQs 2005,  Unrated)
176
Latter Days 2003,  R)
177
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
178
Rent 2005,  PG-13)
179
Napoleon Dynamite 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments