Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  parldro42082's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
My favorite movie of all time!!! It becomes an obsession!!
2
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
Vincent Price is the unquestioned GOD of old horror movies!
3
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
I absolutley loved this movie. I went it to it being very skeptical because the media made such a big deal of Justin Timberlake being all gangster, but I have to admit this film was awesome. Emile Hirsch pulls in a great performance as Johnny Truelove, a bad guy you kinda like and Justin plays Frankie, whose not really a bad guy. When he started crying in the end telling Zack everything was gonna be ok, I started to bawl. Ahh I'm such a loser, hahaha!!!
4
Chopper 2000,  R)
Chopper
I LOVE this movie. I have read all of Mark Read's book and just think he is an amazing person. Slightly psychotic and a cold blooded killer but funny as all hell.
5
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I always watch this movie when I am feeling a little down, and really want to laugh.
6
Clerks 1994,  R)
Clerks
The story of my young life, five years of that bulls*** will drive anyone nuts, I'm living proof of that :)
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
This is in my top ten movies of all time. Johnny Depp was amazing as Hunter Thompson. "We cant stop here this is bat country!"
8
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Love this movie, great music, beautiful clothes. just all around wonderful.
9
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
Ok in all honesty I have seen this movie 11 times in one week. Henry is just SO badass. I love his little 80's Rambo line "Say hello to the missus for me" hahaha, love him as an action hero. He should totally do another movie like this, LOVE LOVE LOVED this movie.
10
Tart 2001,  R)
Tart
I love Brad Renfro and Dominquie Swain together, they are just so perfect when they work together.
11
Bully 2001,  R)
Bully
Great real life story and Brad looks so HOT!!
12
The Client 1994,  PG-13)
The Client
I loved Brad Renfro in this, he was so cute. I was in love with him because we were the same age.
13
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
Yeah John Cena and Robert Patrick in a movie together. Two of my all time fav men!
14
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
You will never find a girl my age who does not like this movie, it was like our version of Gone with the Wind!
15
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
I've seen this movie about 100 times, and I've read the book about as many times. This movie just always brings back early teenage memories for me.
16
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
The original is always better, especially in this case!
17
Girl 1998,  R)
Girl
I LOVE this movie and wish they made a soundtrack. Sean Patrick Flannery is so hot as Todd Sparrow (swoon)!
18
Happy Campers 2001,  R)
Happy Campers
Ahh I love Wichita and Wendy together!!
19
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
"I want my snack pack!"
20
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Ahh Pillowpants and Listerfiend......... I love Elias!
21
Dogma 1999,  R)
Dogma
Best Kevin Smith movie Ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Guys like us dont just fall out of the sky ya know!!"
22
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
I never thought that Matt Damon could pull off the action hero thing but he was absolutley great in this movie. And not to mention he looked HOT!!!!
23
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
This is another movie that makes me think of Sarah Jane, mainly because I think we are the only two people who know the words to all the songs :)
24
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Classic!!! "You take the blonde and I'll take the one in the turban" Hahahaha!
25
Tangled 2002,  R)
Tangled
Yeah two hot men one movie, works for me! I think Shawn Hatosy is SO cute, I love the way he talks and his adorable little overbite! :)
26
Match Point 2005,  R)
Match Point
I loved this movie and Jonathan Rhys Myers was amazing, what an ending.
27
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
This is my screw all men movie, when I'm in that mood only this movie will do!!
28
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I learned all the words to every song in this whole movie.
29
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
Very strange but a good movie!
30
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
I saw this five times in the theater!
31
Titus 1999,  R)
Titus
One of my favorite adaptations of Shakespeare ever done.
32
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
33
The Departed 2006,  R)
The Departed
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!! Everything about it was awesome, and ohmygawd the ending.....
34
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
I still think Leo should have gotten the Oscar for this movie, he was so amazing.
"Say where's Arnie!!!"
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yeah this movie made we want to be a pirate!
36
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene 2006,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
I must have watched this like a hundred time since I bought it. I just think they are all so gorgeous and the music is just so amazing.
37
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
I love this movie, I actually was so pissed when I was dragged to see this but actually ended up liking it more than the guy I saw it with. All the actors pull in great performances. My fav is of course Emile Hersch as Jay "Jay Boy" Adams. I think he looks SO sexy when he shaved his head, also the soundtrack for this film is amazing.
38
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
I went into this movie not expecting much other than some hot guys doing magic. But I came out really enjoying this yes it had the above, but also had decent effects, well rounded characters, and good dialogue. It was also beautifully filmed, great angles and interesting lighting. It has unwittingly become one of my new favorites!
39
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
This was one fo the best movies I have seen in a very long time. Everyone sang beautifully. The sets and clothing were amazing. Great dialogue, amazing cast. It was beautifully shot, lots of lovely angles, great lighting. Not to mention the amazing story. It was just all around perfect. When you put Burton and Depp together you cannot go wrong!!!!!!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments