My Favorite Movies


  parinazfh's Rating My Rating
1
Adaptation 2002,  R)
2
The Pianist 2002,  R)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
5
Mulholland Drive 2001,  R)
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
7
The Truman Show 1998,  PG)
8
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
9
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
10
The Shining 1980,  R)
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
12
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
13
Babel 2006,  R)
14
Before Sunset 2004,  R)
15
Ten 2002,  Unrated)
16
Schindler's List 1993,  R)
17
Head in the Clouds 2004,  R)
18
Malena 2000,  R)
19
Homework (Mashq-e shab) 1989,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments