My Favorite Movies
| parhamkalook's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 2 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 3 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 4 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 5 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 7 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 8 |
The Shining 1980, R) |
|
| 9 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 10 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 11 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 12 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 13 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 15 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 16 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 17 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 18 |
Sin City 2005, R) |
|
| 19 |
Four Rooms 1995, R) |
|
| 20 |
Constantine 2005, R) |
|
| 21 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 22 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 23 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 25 |
The Village 2004, PG-13) |

























