Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  parastew18's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the best of the three
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
5
National Treasure 2004,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
10
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
11
Spider-Man 2002,  PG-13)
12
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
13
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
14
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
15
The Lake House 2006,  PG)
16
You've Got Mail 1998,  PG)
17
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
18
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
it was like a cinderella movie
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
it's amazing and tense
20
Man on Fire 2004,  R)
21
Walking Tall 2004,  PG-13)
22
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
23
Monsters, Inc. 2001,  G)
24
Over the Hedge 2006,  PG)
25
Ice Age 2002,  PG)
26
Happy Feet 2006,  PG)
27
Finding Nemo 2003,  G)
28
The Incredibles 2004,  PG)
29
Madagascar 2005,  PG)
30
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
31
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
32
Hitch 2005,  PG-13)
33
Gladiator 2000,  R)
34
Brother Bear 2003,  G)
35
Brother Bear 2 2006,  G)
36
Along Came Polly 2004,  PG-13)
37
Saw III 2006,  R)
38
Saw (short film) 2003,  Unrated)
39
The Passion of the Christ 2004,  R)
40
Soul Plane 2004,  R)
Soul Plane
sexy. funny
41
Are We There Yet? 2003,  PG)
42
Click 2006,  PG-13)
Click
great movie with a great message
43
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
44
Liar Liar 1997,  PG-13)
45
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
46
Anger Management 2003,  PG-13)
47
Billy Madison 1995,  PG-13)
48
Big Daddy 1999,  PG-13)
49
Meet the Parents 2000,  PG-13)
50
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
51
Wedding Crashers 2005,  R)
52
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
53
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)
55
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
funny, sweet, heart-warming,
56
RV 2006,  PG)
RV
gives u a good belly laugh, sweet, funny, silly
57
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
58
Big Momma's House 2000,  PG-13)
59
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
60
White Chicks 2004,  PG-13)
61
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
62
She's the Man 2006,  PG-13)
63
What a Girl Wants 2003,  PG)
64
The Princess Diaries 2001,  G)
65
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
66
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
67
Ghost 1990,  PG-13)
68
Point Break 1991,  R)
69
The Gift 2000,  R)
70
The Matrix 1999,  R)
71
The Matrix Reloaded 2003,  R)
72
The Matrix Revolutions 2003,  R)
73
Jurassic Park 1993,  PG-13)
74
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
75
King Kong 2005,  PG-13)
76
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
77
The Family Man 2000,  PG-13)
78
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
79
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
80
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
81
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
funny, sweet, goofy
82
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
83
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
84
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
85
Coach Carter 2005,  PG-13)
86
Freedom Writers 2007,  PG-13)
87
Remember the Titans 2000,  PG)
88
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
89
Cinderella Man 2005,  PG-13)
90
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
heart-melting, tear-jerking and sweet. my fav romance movie after titanic
91
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
one of the best and most tragic movies i've ever seen!
92
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
so sweet. i can't wait for my soulmate to find me lol
93
300 2007,  R)
300
pretty amazing movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments