My Favorite Movies


  paradoxides's Rating My Rating
1
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
All the Jurassic Park films are my favourites of all time!.
2
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
3
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
4
The Green Mile 1999,  R)
5
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
6
War of the Worlds 2005,  PG-13)
7
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
8
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
9
Happy Feet 2006,  PG)
10
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
11
Gandhi 1982,  PG)
12
The Omen 2006,  R)
13
The Omen 1976,  R)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Jaws 1975,  PG)
16
Duel 1972,  PG)
17
Notting Hill 1999,  PG-13)
18
Planet of the Apes 1968,  G)
19
Mimic 1997,  R)
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
Carrie 1976,  R)
22
The Silence of the Lambs 1991,  R)
23
The Shining 1980,  R)
24
The Pianist 2002,  R)
25
Schindler's List 1993,  R)
26
School of Rock 2003,  PG-13)
27
The Matrix 1999,  R)
28
The Tigger Movie 2000,  G)
29
White Noise 2005,  PG-13)
30
Pay It Forward 2000,  PG-13)
31
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
32
The Terminator 1984,  R)
33
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
34
The Others 2001,  PG-13)
35
Alien 1979,  R)
36
Aliens 1986,  R)
37
Alien3 1992,  R)
38
Alien Resurrection 1997,  R)
39
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
40
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
41
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
42
The Snowman 1982,  Unrated)
43
The Land That Time Forgot 1975,  PG)
44
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
45
The Poseidon Adventure 2005,  Unrated)
46
Shrek 2001,  PG)
47
Toy Story 1995,  G)
48
Psycho 1960,  R)
49
The Color Purple 1985,  PG-13)
50
Control 2007,  R)
Control
Excellent, I strongly reccommend it, as a Joy Division fan, and even if you are not into them, this film is great.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments