My Favorite Movies


  paperjam's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
Reservoir Dogs 1992,  R)
4
Snatch 2001,  R)
5
Donnie Brasco 1997,  R)
6
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
7
The Boondock Saints 2000,  R)
8
Rebecca 1940,  Unrated)
9
Lenny 1974,  R)
10
Sweet Bird of Youth 1962,  R)
11
GoodFellas 1990,  R)
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
RocknRolla 2008,  R)
14
Scent of a Woman 1992,  R)
15
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
16
Schindler's List 1993,  R)
17
Paris Blues 1998,  Unrated)
18
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
19
Three Kings 1999,  R)
20
The Hustler 1961,  Unrated)
21
Casino 1995,  R)
22
Underground 1995,  Unrated)
23
A Bronx Tale 1993,  R)
24
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
25
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
26
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
27
25th Hour 2003,  R)
28
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
29
Scarface 1983,  R)
30
The All Together 2007,  Unrated)
31
Filantropica (Philanthropy) 2002,  Unrated)
32
True Romance 1993,  R)
33
Black Cat, White Cat ,  R)
34
Boiler Room 2000,  R)
35
Clerks II 2006,  R)
36
Crime Spree 2003,  R)
37
Forrest Gump 1994,  PG-13)
38
The Aristocats 1970,  G)
39
North by Northwest 1959,  Unrated)
40
The Fugitive Kind 1960,  Unrated)
41
Layer Cake 2004,  R)
42
Crank 2006,  R)
43
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
44
The Rat Pack 1998,  R)
45
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
46
Eurotrip 2004,  R)
47
Swimming with Sharks 1994,  R)
48
Kiss Me, Stupid 1964,  PG-13)
49
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
50
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
51
Key Largo 1948,  Unrated)
52
American History X 1998,  R)
53
Irreversible 2002,  Unrated)
54
Mean Streets 1973,  R)
55
Casablanca 1942,  PG)
56
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
57
Slap Shot 1980,  R)
58
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
59
Cool Hand Luke 1967,  PG)
60
The Death of Mr. Lazarescu (Moartea domnului Lazarescu) 2005,  R)
61
Hîrtia va fi Albastrã (The Paper will be Blue) 2006,  Unrated)
62
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
63
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
64
Bloody Sunday 2002,  R)
65
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
66
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
67
Suicide Kings 1997,  R)
68
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
69
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
70
The Score 2001,  R)
71
Wuthering Heights 1939,  G)
72
Volver 2006,  R)
73
Kinsey 2004,  R)
74
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
75
The Trouble With Harry 1955,  PG)
76
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
77
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
78
Wall Street 1987,  R)
79
The Shining 1980,  R)
80
Persona 1966,  Unrated)
81
What's New Pussycat 1965,  Unrated)
82
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
83
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) 1990,  PG-13)
84
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments