My Favorite Movies
| papachewie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated)
The perfect blend of action, adventure, comedy. and drama, there is a little bit of everything for everyone in this magnificent epic from director Akira Kurosawa. Never has a movie been made that is so long in length, but so captivating throughout the entire picture. The acting is superb by all, with notable performances from Takashi Shimura and Toshiro Mifune. Each character is given time to grow and develop while never taking away from the plot or the action of the story. Speaking of the action, the battle sequences in this film are superb. No need for fancy special effects to get the desired effect, the battle scenes in this movie are about as real and as gritty and powerful as you will get. The direction is as always fantastic, Kurosawa has proved time and time again that he is one of the greatest directors of all time and he really proves it here with this amazing work of art. I would recommend this movie to people of all ages, for it is something that you cannot miss. |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
I know I'm probably going to get a lot of flack for saying this, but Return of the King is one of the greatest movies ever made, period. That's why it's such a shame that whenever I make my way onto the LOTR boards on IMDB, the popular thing to do nowadays is to bash the series and say that Sam & Frodo are gay (which speaks volumes about the general maturity of most of the internet). I however have never and will never turn my backs on these films, they are some of my favourites and the greatest trilogy ever. |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R)
One of the most uplifting and inspiring movies ever made, it truly depicts hope and friendship in their purist forms. The movie centers around Andy Dufrensne, a banker wrongfully accused of murder that gets sent to Shawshank prison. This is no ordinary prison however, for it is run by a corrupt and tyrannical warden played by Bob Gunton, and has the most brutal and unforgiving guards you will ever see in your life. What makes this movie great is the two character study of Andy and Red, the two main characters. Both share a strong friendship that lasts them many years and allows them to stave off the insanity and intensity of the hell that they live in. Both men put in terrific performances and really drive home the movie's main message of hope. Andy never loses hope throughout his entire ordeal, showing an incredible amount of courage and the will to live. Red is the counterpoint to all of this, as he has given up all hope in getting out and has become institutionalized. The ending of this move will leave even the most cynical optomistic and really gives the people a great cap-off to a true masterpiece. This movie comes with my highest recommendation. |
|
| 4 |
Citizen Kane 1941, PG)
To approach a film like Citizen Kane is a bit of an intimidating experience because the film has been praised for many years, almost universally, as the greatest film of all time. Well to add to the list of many people past and present, let me assure you that this film deserves all the praise that it gets and is truly one of the greatest films of all time. From a purely technical standpoint this film deserves it's place with the greats alone, with such innovations in deep-focus and low angle camera movements. But behind the innovative technical achievements of the films lies the refreshingly simple yet powerful and gripping storyline. At the helm of it all is Kane, played brilliantly by Orson Welles, who runs a newspaper company and takes it to the very top, turning it into the biggest newspaper in the city. Through all of this are his ups and downs as he marries and then further remarries, runs for Governor, and collects many priceless items on his way. On his deathbed he utters the word Rosebud and then dies. When we cut to present day, the newspaper writers and journalists all try and figure out the mystery behind his final word. The twist ending in this film is one of the most intriguing in film history, and it really brings out the truth behind Kane's final words. The truth such as his lost innocence and his loss of his parents love as a child. When you watch this film, there should be no doubt in your mind that you have just watched one of the greatest films of all time, and it's certainly obvious why this movie has stood the test of time. I highly recommend it to anyone. |
|
| 5 |
Casablanca 1942, PG)
You know, every time I see Casablanca, I find it harder and harder to find a more entertaining movie. It is so entertaining in fact that it's very hard to notice that in essence it is a love story and a very good one at that. The city of Casablanca plays the perfect backdrop to the events that unfold at Rick Blaine's Cafe Americana, the hottest joint in the city that offers a little of everything, including a possible ticket to America. This is the place where it happens, where you can finally make away from the oppressive Nazi's, and find freedom, but there is a small problem, the Nazi's are ready to kill anyone who dares try and leave. This is where the main conflict comes into the story, as two letters of transit fall conveniently into Rick Blaine, our main hero's lap, and with them come a whole horde of interesting and unique characters including a former love interest of his and her renegade husband who is on the run from the law. As the Nazi's continue to press on and tensions rize, the always neutral Rick must make a decision once and for all. The always clever Humphrey Bogart heads this fantastic cast in surely what was the performance of his career, along with a great supporting role from Ingrid Bergman, whom he has great chemistry with that is evident in some of the love scenes. The small talk and casual banter in this film is some of the most entertaining in history and really makes this film one of the most quotable in history. I'm sure you have heard such lines as "Play it again Sam" or "Here's looking at you kid", these lines are essential in making up the mystique of this film and really have made it a household American classic. There are few films that can say that their well developed charcters, amazing cinematography and direction, and outstanding performances added up to make one of the greatest films of all time out of such a simple premise. This film really is one of the most supremely entertaining films in history and I would recommend it to anybody. |
|
| 6 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13)
A true masterpiece in every sense of the word. Once Upon a Time in the West re-enforces the notion of movies as a work of art. The perfect blending of music with the actions of the characters and the development of the story, make this quite possibly the most operatic movie ever made. The score by Ennio Morricone is one of the most beautiful in the history of Cinema, and the movie wouldn't have worked nearly as well without it. The story takes a backseat to the beautiful audial and visual style of the film, but that in no way takes away from it. The movie revolves it's four characters around one setting, the McBain ranch. It's really the McBain ranch that brings the central themes out in the story, such as greed, loss, revenge, and the American dream. The movie has a strong message about technology integrating itself into the west and the dying lifestyle that all these characters represent. This movie is Leone's best in my honest opinion and I would recommend it to anyone and everyone. |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R)
When I went onto IMDB one day, I was browsing through the top 250 list to see what changed and what happened in the last little while, because god knows that list changes a lot. Then I came across this film, only having been released 2 years ago and already number 20 on the list, it intrigued me to see what it was. After reading about the film a couple of times, I figured that it would be a film I would want to see and decided I would give it a shot. Luckily enough the movie was playing on The Movie Network one night and I decided to tape it, not knowing what I would see the day after. |
|
| 8 |
Lawrence of Arabia 1962, PG)
An absolutely sweeping epic that never fails to deliver with great performances and action throughout. David Lean was a genius when it came to creating films with such a huge grand scale to them, but also with an intelligent subtext to them like this one. The, then newcomer Peter O'Toole delivers a brilliant performance as the enigmatic, but always charismatic T.E. Lawrence who led the Arab's against the Turks in the Arabian desert during World War I. The character of Lawrence is one of many layers and is one whom brings out the main themes of the film such as, ambiguity, fear, and coping with the horrors of war. The direction is amazing, with long sweeping shots of the desert and wide shots of all scenery, you will never find a more grand or epic movie than this one. The desert provides the perfect backdrop for the exploits of Lawrence and the Arabs. Everything about this film is simply stunning and a sight to behold. Not to be missed by anyone. |
|
| 9 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG)
I'm sure you've heard this type of story before, a man comes down with some sort of sickness and decides he wants to be a better person, que the inspirational corny music and watch as a director force feeds us our emotion. If you were going into Ikiru with this mind-set like I'm sure many of you have before, you'd be dead wrong. Through such a simple story, Kurosawa was able to create not only one of the finest movies ever made, but one that will stick with you your entire life. |
|
| 10 |
Paths of Glory 1957, Unrated)
How ironic is is that Stanley Kubrick's forgotten classic may also be his best? The love that I have for this film stretched to the very first time I saw it, when I was captivated by the grand mixture of pathos and action, masterfully interwoven by one of the greatest directors who ever lived. At heart this is a war film, but to call this a war film would in essence be incorrect. No, it's an anti-war film and the greatest anti-war film in history. |
|
| 11 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 12 |
The Maltese Falcon 1941, PG)
Having just watched the film again, I think I can give you a pretty clear reason as to why I love it so much. This film is so rich in character and so fluid in its dialogue that even in the moments when you're scratching your head and trying to make heads or tails of what is going on with the plot, the film still manages to grip you and keep you enthralled. That's the mark of a great director and a great film. Very few films achieve this distinction quite as much as the Maltese Falcon. |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 14 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 15 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 16 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 17 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated)
An unbelievably moving and touching film set in Italy after World War II. This work of neorealist art truly depicts povery and depression through the eyes of the everyday, ordinary man. The film centers around Maggiorani's character, a man who like his peers around him has no job. One day a job is offered to him but it requires a bicycle, so his wife pawns the sheets off of their bed in order to get the bicycle from a nearby shop. It seems at first that this bicycle is the answer to all of their prayers, but then while working one day it gets stolen. This sets the main character and his son off on a journey to find the bicycle. There are many contrasts between the rich and the poor strewn throughout this picture, and the theme of poverty is very much present at all time throughout the main characters. The film has an ending that really speaks out on people's morality and desperation, when the main character ends up stealing the bicycle himself, thus making him a bicycle thief. The movie has a very somber ending, but it definitely stays with the neorealist subject matter by not presenting a happy ending, but rather showing what the ordinary man would do any a situation like this. Highly recommended. |
|
| 18 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 19 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 20 |
Day of the Dead 1985, Unrated) |
|
| 21 |
Halloween 1978, R) |
|
| 22 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 23 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 24 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 25 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 26 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 27 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 28 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 29 |
Ran 1985, R) |
|
| 30 |
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) 1962, Unrated) |
|
| 31 |
Stray Dog (Nora inu) 1949, Unrated) |
|
| 32 |
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980, PG) |
|
| 33 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 34 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 35 |
M 1931, Unrated) |
|
| 36 |
City Lights 1931, G)
With City Lights Chaplin created his masterpiece. The one film of his amongst dozens of great films that will stand out as being his absolute best. I am not the only one who shares this sentiment, and I'm sure I am not the last person who is going to discover this film and witness its brilliance in their lifetime. |
|
| 37 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 38 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 39 |
Psycho 1960, R) |
|
| 40 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 41 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 42 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 43 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 44 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 45 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 46 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 47 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 48 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 49 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 50 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 51 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 52 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 53 |
Shane 1953, Unrated) |
|
| 54 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 55 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 56 |
The Shining 1980, R) |
|
| 57 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 58 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 59 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 60 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 61 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 62 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 63 |
Land of the Dead 2005, R) |
|
| 64 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 65 |
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962, Unrated) |
|
| 66 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 67 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 68 |
Patton 1970, PG) |
|
| 69 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 70 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 71 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 72 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 73 |
The Departed 2006, R) |
|
| 74 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 75 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 76 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 77 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 78 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 79 |
Alien 1979, R) |
|
| 80 |
Aliens 1986, R) |
|
| 81 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 82 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 83 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 84 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 85 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 86 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 87 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 88 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 89 |
Platoon 1986, R) |
|
| 90 |
The Thing 1982, R) |
|
| 91 |
Akira 1988, R) |
|
| 92 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 93 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 94 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 95 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 96 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 97 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 98 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 99 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 100 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 101 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 102 |
Phantasm 1979, R) |
|
| 103 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 104 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 105 |
American History X 1998, R) |
|
| 106 |
Clerks 1994, R) |
|
| 107 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 108 |
Dogma 1999, R) |
|
| 109 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 110 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 111 |
The Gate 1987, PG-13) |
|
| 112 |
Re-Animator 1985, R) |
|
| 113 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 114 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 115 |
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945, PG) |
|
| 116 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 117 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 118 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 119 |
Akahige (Red Beard) 1965, Unrated) |
|
| 120 |
Sansho the Bailiff 1954, Unrated) |
|
| 121 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 122 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |
|
| 123 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 124 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 125 |
The Mist 2007, R) |
|
| 126 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 127 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 128 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 129 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 130 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928, Unrated) |
|
| 131 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937, Unrated)
When I first decided to check out Jean Renoir, the director that I had heard so much about, I figured I should probably start at the top. I decided to watch the film which is called his unquestioned masterpiece, the film in which people should remember Renoir for years to come, that film was of course "The Rules of the Game." But when I finished watching it I couldn't help but feel let down. I appreciated the film for what it was and the influence it has had, but I left it looking for something more. I left it wanting to see the film that would make me truly believe that Renoir deserves his spot in the top directors of all time. I believe I have seen it in Grand Illusion. |
|
| 132 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 133 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 134 |
The Wages of Fear 1953, Unrated) |
|
| 135 |
L'Atalante 1934, Unrated) |
|
| 136 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 137 |
El Cid 2008, Unrated) |
|
| 138 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 139 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 140 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 141 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 142 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 143 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 144 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 145 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 146 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 147 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 148 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 149 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 150 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 151 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 152 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 153 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 154 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 155 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 156 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 157 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 158 |
Drunken Angel 1948, Unrated) |
|
| 159 |
Dersu Uzala 1975, G) |
|
| 160 |
Clickety-Clack (Dodesukaden) 1970, Unrated) |
|
| 161 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 162 |
Magnum Force 1973, R) |
|
| 163 |
The Enforcer 1976, R) |
|
| 164 |
Sudden Impact 1983, R) |
|
| 165 |
The Dead Pool 1988, R) |
|
| 166 |
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955, Unrated) |
|
| 167 |
Aparajito 1956, Unrated) |
|
| 168 |
Apur Sansar (The World of Apu) 1959, Unrated) |
|
| 169 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 170 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 171 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 172 |
L'Avventura (The Adventure) 1960, Unrated) |
|
| 173 |
Star Trek: The Motion Picture 1979, G) |
|
| 174 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 175 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 176 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 177 |
Star Trek V - The Final Frontier 1989, PG) |
|
| 178 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991, PG) |
|
| 179 |
Star Trek Generations 1994, PG) |
|
| 180 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 181 |
Star Trek - Insurrection 1998, PG) |
|
| 182 |
Star Trek - Nemesis 2002, PG-13) |
|
| 183 |
Invasion of the Body Snatchers 1956, PG) |
|
| 184 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982, R) |
|
| 185 |
Fargo 1996, R) |
|
| 186 |
Blood Simple 1984, R) |
|
| 187 |
Playtime (Play Time) 1967, Unrated) |
|
| 188 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 189 |
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One) 1944, Unrated) |
|
| 190 |
Ivan the Terrible - Pt. 2 1959, Unrated) |
|
| 191 |
La Strada (The Road) 1954, PG) |
|
| 192 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated)
On one side you have a writer, he's in deep financial debt. He's being threatened with having everything he owns in the world taken from him in the blink of an eye, his scripts are bad, he's going nowhere in the movie business and he knows it. On the other side you have the aging film actress from the silent era. Her glory years have long passed her, yet she clings onto this undying hope that she will return and reign supreme as the star that she knows she is. These are the two principal characters in Sunset Boulevard, and they will be the set up for one of the greatest film of all time. |
|
| 193 |
Amarcord 2009, R) |
|
| 194 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930, Unrated) |
|
| 195 |
The Leopard 1963, PG) |
|
| 196 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 197 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 198 |
Pickpocket 1959, Unrated) |
|
| 199 |
Au Hasard Balthazar 1966, Unrated) |
|
| 200 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 201 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 202 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 203 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 204 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 205 |
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992, Unrated) |
|
| 206 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 207 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 208 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 209 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 210 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 211 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 212 |
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008, R) |
|
| 213 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 214 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 215 |
Valkyrie 2008, PG-13) |
|
| 216 |
Dark City 1998, R) |
|
| 217 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 218 |
Return to Oz 1985, PG) |
|
| 219 |
The Hidden 1987, R) |
|
| 220 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 221 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 222 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 223 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 224 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 225 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 226 |
Every Which Way But Loose 1978, PG) |
|
| 227 |
Any Which Way You Can 1980, PG) |
|
| 228 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 229 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 230 |
Honkytonk Man 1982, PG) |
|
| 231 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 232 |
Late Spring 1949, G) |
|
| 233 |
Mad Max 1979, R) |
|
| 234 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 235 |
Mad Max Beyond Thunderdome 1985, PG-13) |
|
| 236 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 237 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 238 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 239 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 240 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 241 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 242 |
Fort Apache 1948, Unrated) |
|
| 243 |
She Wore a Yellow Ribbon 1949, Unrated) |
|
| 244 |
Rio Grande 1950, Unrated) |
|
| 245 |
They Were Expendable 1945, Unrated) |
|
| 246 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 247 |
The Comancheros 1961, Unrated) |
|
| 248 |
El Dorado 1967, Unrated) |
|
| 249 |
The Naked Spur 1953, Unrated) |
|
| 250 |
Fitzcarraldo 1982, PG) |
|
| 251 |
Play Misty for Me 1971, R) |
|
| 252 |
Coogan's Bluff 1968, R) |
|
| 253 |
Dreams 1990, PG) |
|
| 254 |
Rhapsody in August 1991, PG) |
|
| 255 |
Madadayo 1993, Unrated) |
|
| 256 |
My Darling Clementine 1946, G) |
|
| 257 |
Floating Weeds (Ukigusa) 1959, Unrated) |
|
| 258 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 259 |
Zerkalo (The Mirror) 1974, Unrated) |
|
| 260 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 261 |
Zangiku monogatari (The Story of the Last Chrysanthemums) 1939, Unrated) |
|
| 262 |
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) 1952, G) |
|
| 263 |
Early Summer 1951, Unrated) |
|
| 264 |
Tôkyô boshoku (Tokyo Twilight) 1957, NC-17) |
|
| 265 |
Sanma no aji (An Autumn Afternoon) (The Widower) 1962, Unrated) |
|
| 266 |
The Eiger Sanction 1975, R) |
|
| 267 |
The Beguiled 1971, R) |
|
| 268 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 269 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 270 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 271 |
Terminator Salvation 2009, PG-13) |
|
| 272 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 273 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 274 |
Absolute Power 1997, R) |
|
| 275 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 276 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 277 |
The Hangover 2009, R) |
|
| 278 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 279 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 280 |
Twilight Zone: The Movie 1983, PG) |
|
| 281 |
Stand and Deliver 1988, PG) |
|
| 282 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 283 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 284 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 285 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 286 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 287 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 288 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 289 |
Ordet (The Word) 1955, Unrated) |
|
| 290 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 291 |
National Lampoon's European Vacation 1985, PG-13) |
|
| 292 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 293 |
Vegas Vacation 1997, PG) |
|
| 294 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 295 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 296 |
Come and See (Idi i smotri) 1985, Unrated) |
|
| 297 |
Ali G Indahouse - The Movie 2004, R) |
|
| 298 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 299 |
Brüno (Bruno) 2009, R) |
|
| 300 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 301 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 302 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 303 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 304 |
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962, Unrated) |
|
| 305 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946, Unrated) |
|
| 306 |
Orphée (Orpheus) 1950, Unrated) |
|
| 307 |
Journal d'un curé de campagne (Diary of a Country Priest) 1951, Unrated) |
|
| 308 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 309 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959, Unrated) |
|
| 310 |
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961, Unrated) |
|
| 311 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 312 |
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972, R) |
|
| 313 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973, R) |
|
| 314 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 315 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 316 |
High Plains Drifter 1973, R) |
|
| 317 |
Two Mules For Sister Sara 1970, PG) |
|
| 318 |
Joe Kidd 1972, PG) |
|
| 319 |
Heartbreak Ridge 1986, R) |
|
| 320 |
Letter From an Unknown Woman 1948, Unrated) |
|
| 321 |
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings) 1953, Unrated) |
|
| 322 |
Arachnophobia 1990, PG-13) |
|
| 323 |
District 9 2009, R) |
|
| 324 |
Blue Thunder 1983, R) |
|
| 325 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 326 |
Paris, Texas 1983, R) |
|
| 327 |
Heat 1995, R) |
|
| 328 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 329 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 330 |
Brazil 1985, R) |
|
| 331 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 332 |
The Adventures of Baron Munchausen 1989, PG) |
|
| 333 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 334 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 335 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 336 |
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971, PG) |
|
| 337 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 338 |
Halloween III - Season of the Witch 1982, R) |
|
| 339 |
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988, R) |
|
| 340 |
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989, R) |
|
| 341 |
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995, R) |
|
| 342 |
Halloween H2O 1998, R) |
|
| 343 |
Halloween - Resurrection 2002, R) |
|
| 344 |
Halloween 2007, R) |
|
| 345 |
H2: Halloween II 2009, R) |
|
| 346 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 347 |
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985, R) |
|
| 348 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987, R) |
|
| 349 |
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988, R) |
|
| 350 |
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989, R) |
|
| 351 |
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991, R) |
|
| 352 |
Wes Craven's New Nightmare 1994, R) |
|
| 353 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 354 |
Friday the 13th Part 2 1981, R) |
|
| 355 |
Friday the 13th Part 3 1982, R) |
|
| 356 |
Friday the 13th - The Final Chapter 1984, R) |
|
| 357 |
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985, R) |
|
| 358 |
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986, R) |
|
| 359 |
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988, R) |
|
| 360 |
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989, R) |
|
| 361 |
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993, R) |
|
| 362 |
Jason X 2001, R) |
|
| 363 |
Friday the 13th 2009, R) |
|
| 364 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 365 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 366 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 367 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |
|
| 368 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 369 |
Death Wish 1974, R) |
|
| 370 |
Uncommon Valor 1983, R) |
|
| 371 |
Changeling 2008, R) |
|
| 372 |
I Vitelloni 1953, Unrated) |
|
| 373 |
Flash Gordon 1980, PG) |
|
| 374 |
Milk 2008, R) |
|
| 375 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 376 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 377 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 378 |
Space Cowboys 2000, PG-13) |
|
| 379 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 380 |
Don't Look Now 1973, R) |
|
| 381 |
Adventureland 2009, R) |
|
| 382 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 383 |
Role Models 2008, R) |
|
| 384 |
Drag Me to Hell 2009, PG-13) |
|
| 385 |
Umberto D. 1952, Unrated) |
|
| 386 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 387 |
Poltergeist II: the Other Side 1986, PG-13) |
|
| 388 |
Poltergeist III 1988, PG-13) |
|
| 389 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 390 |
The Bride of Frankenstein 1935, Unrated) |
|
| 391 |
Son of Frankenstein 1939, Unrated) |
|
| 392 |
Ghost of Frankenstein 1942, Unrated) |
|
| 393 |
House of Frankenstein 1944, Unrated) |
|
| 394 |
Dracula 1931, Unrated) |
|
| 395 |
Drácula (Dracula, Spanish Version) 1931, Unrated) |
|
| 396 |
Dracula's Daughter 1936, Unrated) |
|
| 397 |
Son of Dracula 1943, Unrated) |
|
| 398 |
House of Dracula 1945, Unrated) |
|
| 399 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 400 |
Raw Deal 1986, R) |
|
| 401 |
Batman: Mask Of The Phantasm 1993, PG) |
|
| 402 |
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998, Unrated) |
|
| 403 |
The Batman/Superman Movie 1998, PG) |
|
| 404 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 405 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 406 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 407 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 408 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 409 |
Hoop Dreams 1994, PG-13) |
|
| 410 |
Knowing 2009, PG-13) |
|
| 411 |
Paint Your Wagon 1969, PG-13) |
|
| 412 |
Firefox 1982, PG) |
|
| 413 |
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931, Unrated) |
|
| 414 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979, PG) |
|
| 415 |
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979, PG) |
|
| 416 |
Defiance 2008, R) |
|
| 417 |
The Wolf Man 1941, Unrated) |
|
| 418 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 419 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 420 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13) |
|
| 421 |
Invictus 2009, PG-13) |
|
| 422 |
48 HRS 1982, R) |
|
| 423 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 424 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009, PG) |
|
| 425 |
Monsters vs. Aliens 2009, PG) |
|
| 426 |
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005, PG-13) |
|
| 427 |
Hardware 1990, R) |
|
| 428 |
The Faculty 1998, R) |
|
| 429 |
Sin City 2005, R) |
|
| 430 |
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992, Unrated) |
|
| 431 |
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993, Unrated) |
|
| 432 |
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995, Unrated) |
|
| 433 |
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005, G) |
|
| 434 |
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' 2008, G) |
|
| 435 |
The Hound of the Baskervilles 1978, Unrated) |
|
| 436 |
The Hurt Locker 2008, R) |
|
| 437 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 438 |
The Girl Next Door 2007, R) |
|
| 439 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 440 |
Network 1976, R) |
|
| 441 |
Battleground 1949, Unrated) |
|
| 442 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 443 |
Where Eagles Dare 1969, PG) |
|
| 444 |
Kelly's Heroes 1970, PG) |
|
| 445 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 446 |
Richard III 1995, R) |
|
| 447 |
The Taking of Pelham One Two Three 1974, R) |
|
| 448 |
The Taking of Pelham 1 2 3 2009, R) |
|
| 449 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 450 |
Hondo 1953, Unrated) |
|
| 451 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 452 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R) |
|
| 453 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 454 |
Addams Family Values 1993, PG-13) |
|
| 455 |
Predators 2010, R) |
|
| 456 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 457 |
Stalag 17 1953, Unrated) |
|
| 458 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 459 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 460 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964, Unrated) |
|
| 461 |
The Road 2009, R) |
|
| 462 |
The Informant! 2009, R) |
|
| 463 |
The Men Who Stare at Goats 2009, R) |
|
| 464 |
The Expendables 2010, R) |
|
| 465 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 466 |
Up in the Air 2009, R) |
|
| 467 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 468 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 469 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 470 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 471 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 472 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 473 |
Bird 1988, R) |
|
| 474 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 475 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 476 |
The Social Network 2010, PG-13) |
|
| 477 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 478 |
Red 2010, PG-13) |
|
| 479 |
Bad Lieutenant 1992, NC-17) |
|
| 480 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 481 |
Casino 1995, R) |
|
| 482 |
Onibaba 1964, Unrated) |
|
| 483 |
Miss March 2009, R) |
|
| 484 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 485 |
Samurai Rebellion 1967, Unrated) |
|
| 486 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 487 |
Fletch 1985, PG) |
|
| 488 |
Fletch Lives 1989, PG) |
|
| 489 |
Rampage 2009, R) |
|
| 490 |
Up in Smoke 1978, R) |
|
| 491 |
Cheech & Chong's Next Movie 1980, R) |
|
| 492 |
Von Ryan's Express 1965, PG) |
|
| 493 |
Scott Pilgrim vs. the World 2010, PG-13) |
|
| 494 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 495 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 496 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 497 |
Puppet Master 1989, R) |
|
| 498 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 499 |
Bad Taste 1987, R) |
|
| 500 |
Meet the Feebles 1989, R) |
|
| 501 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 502 |
Heavenly Creatures 1994, R) |
|
| 503 |
Following 1998, R) |
|
| 504 |
The Duellists 1977, PG) |
|
| 505 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 506 |
The Happening 2008, R) |
|
| 507 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 508 |
Black Sheep 2006, R) |
|
| 509 |
Gates of Heaven 1978, Unrated) |
|
| 510 |
Gallipoli 1981, PG) |
|
| 511 |
The Crazies 2010, R) |
|
| 512 |
Daybreakers 2009, R) |
|
| 513 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 514 |
Ningen no joken I (The Human Condition I) (No Greater Love) 1958, Unrated) |
|
| 515 |
Ningen no jôken (Human Condition II - The Road to Eternity) 1961, Unrated) |
|
| 516 |
Ningen no jôken (Human Condition III - A Soldier's Prayer) 1970, Unrated) |
|
| 517 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 518 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 519 |
Inherit the Wind 1960, PG) |
|
| 520 |
For All Mankind 1989, Unrated) |
|
| 521 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 522 |
The Lady Vanishes 1938, PG) |
|
| 523 |
The Rocker 2008, PG-13) |
|
| 524 |
Stripes 1981, R) |
|
| 525 |
Ip Man 2010, R) |
|
| 526 |
Wall Street 1987, R) |
|
| 527 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |
|
| 528 |
The Man Who Wasn't There 2001, R) |
|
| 529 |
Tron Legacy 2010, PG) |
|
| 530 |
Office Space 1999, R) |
|
| 531 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 532 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 533 |
Toy Story 3 2010, G) |
|
| 534 |
Grown Ups 2010, PG-13) |
|
| 535 |
Highlander 1986, R) |
|
| 536 |
A Man for All Seasons 1966, G) |
|
| 537 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 538 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 539 |
Cop Out 2010, R) |
|
| 540 |
Prince of Persia: The Sands of Time 2010, PG-13) |
|
| 541 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 542 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 543 |
Lifeboat 1944, Unrated) |
|
| 544 |
The Karate Kid 2010, PG) |
|
| 545 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 546 |
Dinner for Schmucks 2010, PG-13) |
|
| 547 |
Machete 2010, R) |
|
| 548 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 549 |
Green Zone 2010, R) |
|
| 550 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 551 |
Anatomy of a Murder 1959, G) |
|
| 552 |
Death on the Nile 1978, PG) |
|
| 553 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 554 |
Summertime 1955, Unrated) |
|
| 555 |
Let It Be 1970, G) |
|
| 556 |
Imagine: John Lennon 1988, R) |
|
| 557 |
Help! 1965, G) |
|
| 558 |
American Movie 1999, R) |
|
| 559 |
The Green Hornet 2011, PG-13) |
|
| 560 |
Glory 1989, R) |
|
| 561 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 562 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 563 |
The Train 1965, Unrated) |
|
| 564 |
The Last Detail 1973, R) |
|
| 565 |
Coneheads 1993, PG) |
|
| 566 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957, Unrated) |
|
| 567 |
I Know Where I'm Going! 1945, Unrated) |
|
| 568 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 569 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 570 |
The Thin Blue Line 1988, Unrated) |
|
| 571 |
Dreams With Sharp Teeth 2007, Unrated) |
|
| 572 |
Force 10 from Navarone 1978, PG) |
|
| 573 |
3:10 to Yuma 1957, Unrated) |
|
| 574 |
To Be or Not to Be 1942, PG) |
|
| 575 |
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959, Unrated) |
|
| 576 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 577 |
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009, R) |
|
| 578 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 579 |
Great Expectations 1946, Unrated) |
|
| 580 |
Real Genius 1985, PG) |
|
| 581 |
Untraceable 2008, R) |
|
| 582 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 583 |
Cemetery Junction 2010, R) |
|
| 584 |
Sabotage 1936, R) |
|
| 585 |
Foreign Correspondent 1940, Unrated) |
|
| 586 |
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960, Unrated) |
|
| 587 |
Will Penny 1967, Unrated) |
|
| 588 |
Starman 1984, PG-13) |
|
| 589 |
School Ties 1992, PG-13) |
|
| 590 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 591 |
Eddie Murphy Raw 1987, R) |
|
| 592 |
The China Syndrome 1979, PG) |
|
| 593 |
Harakiri 1963, Unrated) |
|
| 594 |
Brewster's Millions 1985, PG) |
|
| 595 |
My Bodyguard 1980, PG) |
|
| 596 |
Critical Condition 1986, R) |
|
| 597 |
Chopping Mall (Killbots) 1986, R) |
|
| 598 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 599 |
The Big Red One 1980, PG) |
|
| 600 |
Date Night 2010, PG-13) |
|
| 601 |
Torn Curtain 1966, PG) |
|
| 602 |
Shadows 1959, PG) |
|
| 603 |
The 7th Voyage of Sinbad 1958, G) |
|
| 604 |
Family Business 1989, R) |
|
| 605 |
TRON 1982, PG) |
|
| 606 |
The Fly 1986, R) |
|
| 607 |
The Other Guys 2010, PG-13) |
|
| 608 |
Gojira 1954, Unrated) |
|
| 609 |
Paul 2011, R) |
|
| 610 |
127 Hours 2010, R) |
|
| 611 |
Dark City 1950, Unrated) |
|
| 612 |
1941 1979, PG) |
|
| 613 |
Neighbors 1981, R) |
|
| 614 |
Easy A 2010, PG-13) |
|
| 615 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973, Unrated) |
|
| 616 |
The King's Speech 2010, PG-13) |
|
| 617 |
The Killers 1946, Unrated) |
|
| 618 |
Brute Force 1947, G) |
|
| 619 |
The Fly 1958, Unrated) |
|
| 620 |
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964, Unrated) |
|
| 621 |
Faces 1968, R) |
|
| 622 |
Best Worst Movie 2009, Unrated) |
|
| 623 |
The Sword of Doom 1967, Unrated) |
|
| 624 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 625 |
Hausu (House) 1977, Unrated) |
|
| 626 |
Killer of Sheep: The Charles Burnett Collection 2007, Unrated) |
|
| 627 |
Big Stan 2008, R) |
|
| 628 |
Miyamoto Musashi (Samurai 1: Musashi Miyamoto) (The Legend of Musashi) (Master Swordsman) 1955, Unrated) |
|
| 629 |
Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no Kettô (Samurai II: Duel at Ichijoji Temple) (Swords of Doom) 1955, Unrated) |
|
| 630 |
Miyamoto Musashi Kanketsuhen: Kettô Ganryûjima (Samurai III: Duel on Ganryu Island) (Bushido) 1956, Unrated) |
|
| 631 |
Troll 2 1990, PG-13) |
|
| 632 |
The Last Legion 2007, PG-13) |
|
| 633 |
Cliffhanger 1993, R) |
|
| 634 |
A Woman Under the Influence 1974, R) |
|
| 635 |
The Killing of a Chinese Bookie 1976, R) |
|
| 636 |
Opening Night 1977, PG-13) |
|
| 637 |
Moon 2009, R) |
|
| 638 |
Saturday Night And Sunday Morning 1961, Unrated) |
|
| 639 |
Shalako 1968, PG) |
|
| 640 |
Erik The Viking 1989, PG-13) |
|
| 641 |
Boiler Room 2000, R) |
|
| 642 |
Bustin' Loose 1981, R) |
|
| 643 |
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip 2000, R) |
|
| 644 |
Richard Pryor: Live in Concert 1979, Unrated) |
|
| 645 |
Richard Pryor - Here and Now 1983, R) |
|
| 646 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 647 |
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) 1961, Unrated) |
|
| 648 |
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) 1964, Unrated) |
|
| 649 |
Uccellacci e uccellini (Hawks and Sparrows) 1965, Unrated) |
|
| 650 |
Black Death 2010, R) |
|
| 651 |
Due Date 2010, R) |
|
| 652 |
Resident Evil: Afterlife 2010, R) |
|
| 653 |
Street Fighter 1994, PG-13) |
|
| 654 |
The Caine Mutiny 1954, Unrated) |
|
| 655 |
Slaughterhouse-Five 1972, R) |
|
| 656 |
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984, PG) |
|
| 657 |
Black Swan 2010, R) |
|
| 658 |
X-Men: First Class 2011, PG-13) |
|
| 659 |
Les Bas-fonds (The Lower Depths) (Underground) (Underworld) 1936, Unrated) |
|
| 660 |
Fright Night 1985, R) |
|
| 661 |
See No Evil, Hear No Evil 1989, R) |
|
| 662 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 663 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG) |
|
| 664 |
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010, PG) |
|
| 665 |
The Shadow Riders 1982, PG) |
|
| 666 |
House of Games 1987, R) |
|
| 667 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 668 |
The Man Who Knew Too Much 1934, PG) |
|
| 669 |
Silent Running 1971, G) |
|
| 670 |
Stir Crazy 1980, R) |
|
| 671 |
Idle Hands 1999, R) |
|
| 672 |
Gulliver's Travels 2010, PG) |
|
| 673 |
Let Me In 2010, R) |
|
| 674 |
Super 8 2011, PG-13) |
|
| 675 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 676 |
Centurion 2010, R) |
|
| 677 |
The Town 2010, R) |
|
| 678 |
Piranha 3-D 2010, R) |
|
| 679 |
Green Lantern 2011, PG-13) |
|
| 680 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 681 |
The Great Outdoors 1988, PG) |
|
| 682 |
Ip Man 2: Legend of the Grandmaster 2010, R) |
|
| 683 |
The Fighter 2010, R) |
|
| 684 |
Tremors 1990, R) |
|
| 685 |
Tremors 2: Aftershocks 1995, PG-13) |
|
| 686 |
Tremors 3 - Back to Perfection 2001, PG) |
|
| 687 |
Limitless 2011, PG-13) |
|
| 688 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011, PG-13) |
|
| 689 |
Jackass 3-D 2010, R) |
|
| 690 |
Jackass 3.5 2011, R) |
|
| 691 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 692 |
Rope 1948, PG) |
|
| 693 |
The Rutles: All You Need Is Cash 1978, Unrated) |
|
| 694 |
The Rutles 2 - Can't Buy Me Lunch 2003, PG-13) |
|
| 695 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 696 |
Lemmy 2010, Unrated) |
|
| 697 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 698 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated) |
|
| 699 |
The Decalogue 1988, Unrated) |
|
| 700 |
Odd Man Out 1947, Unrated) |
|
| 701 |
10 Rillington Place 1971, PG) |
|
| 702 |
Cowboys & Aliens 2011, PG-13) |
|
| 703 |
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009, R) |
|
| 704 |
Out of the Past 1947, Unrated) |
|
| 705 |
Spies Like Us 1985, PG) |
|
| 706 |
The Long Good Friday 1982, R) |
|
| 707 |
Stevie 2002, R) |
|
| 708 |
Get Him to the Greek 2010, R) |
|
| 709 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 710 |
Christine 1983, R) |
|
| 711 |
Hunger 2008, R) |
|
| 712 |
The Thing from Another World 1951, Unrated) |
|
| 713 |
Layer Cake 2004, R) |
|
| 714 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 715 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 716 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 717 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 718 |
Robocop 2 1990, R) |
|
| 719 |
Robocop 3 1992, PG-13) |
|
| 720 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 721 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 722 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 723 |
The Wind That Shakes the Barley 2006, PG-13) |
|
| 724 |
Babel 2006, R) |
|
| 725 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 726 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 727 |
Marty 1955, Unrated) |
|
| 728 |
Swimming with Sharks 1994, R) |
|
| 729 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 730 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 731 |
Fiend without a Face 1958, Unrated) |
|
| 732 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 733 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 734 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 735 |
Bronson 2008, R) |
|
| 736 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 737 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 738 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 739 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 740 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 741 |
Inside Job 2010, PG-13) |
|
| 742 |
Missing 1982, PG) |
|
| 743 |
The Bounty 1984, PG) |
|
| 744 |
I Love You Phillip Morris 2009, R) |
|
| 745 |
Captain America: The First Avenger 2011, PG-13) |
|
| 746 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 747 |
A Bridge Too Far 1977, R) |
|
| 748 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 749 |
Fierce Creatures 1997, PG-13) |
|
| 750 |
Charade 1963, G) |
|
| 751 |
Three O'Clock High 1987, PG-13) |
|
| 752 |
Contagion 2011, PG-13) |
|
| 753 |
Bat*21 (Bat 21) 1988, R) |
|
| 754 |
Suspicion 1941, Unrated) |
|
| 755 |
The Trouble With Harry 1955, PG) |
|
| 756 |
Marnie 1964, PG) |
|
| 757 |
Frenzy 1972, R) |
|
| 758 |
Source Code 2011, PG-13) |
|
| 759 |
Judgment at Nuremberg 1961, Unrated) |
|
| 760 |
Synecdoche, New York 2008, R) |
|
| 761 |
Thunderbolt and Lightfoot 1974, R) |
|
| 762 |
George Harrison: Living In The Material World 2011, Unrated) |
|
| 763 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 764 |
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004, R) |
|
| 765 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 766 |
The Life and Death of Colonel Blimp 1943, Unrated) |
|
| 767 |
The Ladykillers 2004, R) |
|
| 768 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 769 |
A Serious Man 2009, R) |
|
| 770 |
True Grit 2010, PG-13) |
|
| 771 |
True Grit 1969, G) |
|
| 772 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 773 |
Munich 2005, R) |
|
| 774 |
Hook 1991, PG) |
|
| 775 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 776 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 777 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 778 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 779 |
The Long Voyage Home 1940, Unrated) |
|
| 780 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 781 |
Shadow of a Doubt 1943, PG) |
|
| 782 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 783 |
The 39 Steps 1935, PG) |
|
| 784 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 785 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 786 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 787 |
Sergeant York 1941, Unrated) |
|
| 788 |
Key Largo 1948, Unrated) |
|
| 789 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 790 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 791 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 792 |
Witness 1985, R) |
|
| 793 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 794 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 795 |
Alien3 1992, R) |
|
| 796 |
Serpico 1973, R) |
|
| 797 |
Before the Devil Knows You're Dead 2007, R) |
|
| 798 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 799 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 800 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 801 |
Public Enemies 2009, R) |
|
| 802 |
True Lies 1994, R) |
|
| 803 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 804 |
Assault on Precinct 13 1976, R) |
|
| 805 |
The Fog 1980, R) |
|
| 806 |
Ghosts of Mars 2001, R) |
|
| 807 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 808 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 809 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 810 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 811 |
Scarface 1983, R) |
|
| 812 |
World Trade Center 2006, PG-13) |
|
| 813 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 814 |
The Gauntlet 1977, R) |
|
| 815 |
Contact 1997, PG) |
|
| 816 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 817 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 818 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 819 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 820 |
Pi 1998, R) |
|
| 821 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 822 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 823 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 824 |
Unstoppable 2010, PG-13) |
|
| 825 |
Otona no miru ehon - Umarete wa mita keredo (I Was Born, But ) (Children of Tokyo) 1932, Unrated) |
|
| 826 |
Fat City 1972, PG) |
|
| 827 |
Graveyard Shift 1990, R) |
|
| 828 |
The King of Comedy 1983, PG) |
|
| 829 |
Early Spring (Soshun) 1956, Unrated) |
|
| 830 |
Paranormal Activity 2007, R) |
|
| 831 |
Paranormal Activity 2 2010, R) |
|
| 832 |
Equinox Flower 1958, Unrated) |
|
| 833 |
'Breaker' Morant 1980, PG) |
|
| 834 |
Red Corner 1997, R) |
|
| 835 |
Dreamcatcher 2003, R) |
|
| 836 |
Rubber 2010, R) |
|
| 837 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 838 |
The Killing Fields 1984, R) |
|
| 839 |
The Man Who Knew Too Much 1956, PG) |
|
| 840 |
Ohayo (Good Morning) 1959, Unrated) |
|
| 841 |
Akibiyori (Late Autumn) 1960, Unrated) |
|
| 842 |
Kohayagawa-ke no aki (The End of Summer) (Early Autumn) 1961, Unrated) |
|
| 843 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 844 |
The Wrong Man 1956, Unrated) |
|
| 845 |
Mr. Mom 1983, PG) |
|
| 846 |
Thunderheart 1992, R) |
|
| 847 |
2046 2004, R) |
|
| 848 |
Spellbound 1945, Unrated) |
|
| 849 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 850 |
The Man with the Golden Arm 1955, Unrated) |
|
| 851 |
...And Justice For All 1979, R) |
|
| 852 |
Cloak & Dagger 1984, PG) |
|
| 853 |
The Wicker Man 2006, PG-13) |
|
| 854 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 855 |
Silver Streak 1976, PG) |
|
| 856 |
WarGames (War Games) 1983, PG) |
|
| 857 |
Of Gods and Men 2011, PG-13) |
|
| 858 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 859 |
Catch-22 1970, R) |
|
| 860 |
Midnight Run 1988, R) |
|
| 861 |
I Love You to Death 1990, R) |
|
| 862 |
Appaloosa 2008, R) |
|
| 863 |
Kind Hearts and Coronets 1949, Unrated) |
|
| 864 |
The Proposition 2005, R) |
|
| 865 |
The Day of the Jackal 1973, PG) |
|
| 866 |
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006, R) |
|
| 867 |
The Lincoln Lawyer 2011, R) |
|
| 868 |
Southern Comfort 1981, R) |
|
| 869 |
The Adjustment Bureau 2011, PG-13) |
|
| 870 |
Thor 2011, PG-13) |
|
| 871 |
The Hangover Part II 2011, R) |
|
| 872 |
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011, PG-13) |
|
| 873 |
Hombre 1967, Unrated) |
|
| 874 |
The Player 1992, R) |
|
| 875 |
Bad Teacher 2011, R) |
|
| 876 |
California Split 1974, R) |
|
| 877 |
Cedar Rapids 2011, R) |
|
| 878 |
Swingers 1996, R) |
|
| 879 |
Kung Pow! Enter the Fist 2002, PG-13) |
|
| 880 |
Take Me Home Tonight 2011, R) |
|
| 881 |
Pink Cadillac 1989, PG-13) |
|
| 882 |
Rango 2011, PG) |
|
| 883 |
Imitation of Life 1958, Unrated) |
|
| 884 |
The Spy Who Came in from the Cold 1965, Unrated) |
|
| 885 |
Hall Pass 2011, R) |
|
| 886 |
Scarlet Street 1945, PG) |
|
| 887 |
The Bedford Incident 1965, Unrated) |
|
| 888 |
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998, PG-13) |
|
| 889 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 890 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 891 |
Punisher: War Zone 2008, R) |
|
| 892 |
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995, R) |
|
| 893 |
I Saw the Devil 2010, Unrated) |
|
| 894 |
Drunken Master (Jui kuen) 1978, PG-13) |
|
| 895 |
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984, Unrated) |
|
| 896 |
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985, PG-13) |
|
| 897 |
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z) 1988, Unrated) |
|
| 898 |
Scream 1996, R) |
|
| 899 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 900 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 901 |
Scream 4 2011, R) |
|
| 902 |
The Blob 1958, Unrated) |
|
| 903 |
Hell Is For Heroes 1962, Unrated) |
|
| 904 |
Shoah 1985, Unrated) |
|
| 905 |
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996, Unrated) |
|
| 906 |
Paradise Lost 2 - Revelations 1999, Unrated) |
|
| 907 |
Paradise Lost 3: Purgatory 2009, Unrated) |
|
| 908 |
The Comedians of Comedy 2005, Unrated) |
|
| 909 |
Little Big Soldier (Da bing xiao jiang) 2010, PG-13) |
|
| 910 |
The Secret of NIMH 1982, G) |
|
| 911 |
Sgt. Bilko 1996, PG) |
|
| 912 |
The Dead Zone 1983, R) |
|
| 913 |
San suk si gin (The Shinjuku Incident) 2009, R) |
|
| 914 |
The Blob 1988, R) |
|
| 915 |
Curse of the Demon 1958, Unrated) |
|
| 916 |
Slap Shot 1980, R) |
|
| 917 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 918 |
Mr. & Mrs. Smith 1941, Unrated) |
|
| 919 |
Saboteur 1942, PG) |
|
| 920 |
I Confess 1953, Unrated) |
|
| 921 |
Under Capricorn 1949, Unrated) |
|
| 922 |
Stage Fright 1950, G) |
|
| 923 |
The Paradine Case 1947, Unrated) |
|
| 924 |
Topaz 1969, PG) |
|
| 925 |
Family Plot 1976, PG) |
|
| 926 |
Your Highness 2011, R) |
|
| 927 |
Fires of the Plain (Nobi) 1959, Unrated) |
|
| 928 |
Nightmare Factory 2011, Unrated) |
|
| 929 |
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952, PG) |
|
| 930 |
Diner 1982, R) |
|
| 931 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 932 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 933 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 934 |
Election 1999, R) |
|
| 935 |
The Long Goodbye 1973, R) |
|
| 936 |
Killer's Kiss 1955, Unrated) |
|
| 937 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 938 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 939 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 940 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 941 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 942 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 943 |
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007, R) |
|
| 944 |
The Quatermass Xperiment (Shock) (The Creeping Unknown) 1955, Unrated) |
|
| 945 |
Quatermass 2 1957, Unrated) |
|
| 946 |
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) 1967, Unrated) |
|
| 947 |
These Amazing Shadows 2011, Unrated) |
|
| 948 |
Imaginary Witness: Hollywood and the Holocaust 2004, Unrated) |
|
| 949 |
Superbad 2007, R) |
|
| 950 |
Shogun Assassin 1980, R) |
|
| 951 |
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (Shogun Assassin 2: Lightning Swords of Death) 1973, R) |
|
| 952 |
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (Shogun Assassin 3: Slashing Blades of Carnage) 1972, Unrated) |
|
| 953 |
Shogun Assassin 3 - Slashing Blades Of Carnage 1972, Unrated) |
|
| 954 |
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (Shogun Assassin 4: Five Fistfuls of Gold) 1973, Unrated) |
|
| 955 |
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (Shogun Assassin 5: Cold Road to Hell) 1974, Unrated) |
|
| 956 |
Birdman of Alcatraz 1962, Unrated) |
|
| 957 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 958 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 959 |
Attack the Block 2011, R) |
|
| 960 |
Clue 1985, PG) |
|
| 961 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 962 |
The Letter That Was Never Sent (Neotpravlennoye pismo) 1959, Unrated) |
|
| 963 |
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969, Unrated) |
|
| 964 |
Bridesmaids 2011, R) |
|
| 965 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 966 |
Traffic 2000, R) |
|
| 967 |
Sanbiki no samurai (Three Outlaw Samurai) 1964, Unrated) |
|
| 968 |
Short Cuts 1993, R) |
|
| 969 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 970 |
Goon 2012, R) |
|
| 971 |
Sexaholix: A Love Story 2002, Unrated) |
|
| 972 |
Shogun's Samurai - The Yagyu Clan Conspiracy 1978, Unrated) |
|
| 973 |
Freak 1998, Unrated) |
|
| 974 |
The Miracle Worker 1962, Unrated) |
|
| 975 |
1911 2011, R) |
|
| 976 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008, PG-13) |
|
| 977 |
This Is England 2006, Unrated) |
|
| 978 |
30 Minutes or Less 2011, R) |
|
| 979 |
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951, Unrated) |
|
| 980 |
Mary and Max 2009, Unrated) |
|
| 981 |
World's Greatest Dad 2009, R) |
|
| 982 |
The Last Exorcism 2010, PG-13) |
|
| 983 |
Waiting 2005, R) |
|
| 984 |
Age of Heroes 2011, Unrated) |
|
| 985 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 986 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 987 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 988 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 989 |
The Adventures of Tintin 2011, PG) |
|
| 990 |
Our Idiot Brother 2011, R) |
|
| 991 |
Confucius 2010, Unrated) |
|
| 992 |
Win Win 2011, R) |
|
| 993 |
The Girl with the Dragon Tattoo 2011, R) |
|
| 994 |
Find Me Guilty 2006, R) |
|
| 995 |
War Horse 2011, PG-13) |
|
| 996 |
Rounders 1998, R) |
|
| 997 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 998 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 999 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 1000 |
The Return (Vozvrashcheniye) 2003, Unrated) |
|
| 1001 |
Horrible Bosses 2011, R) |
|
| 1002 |
Into The Abyss 2011, PG-13) |
|
| 1003 |
A Dangerous Method 2011, R) |
|
| 1004 |
The Front 1976, PG) |
|
| 1005 |
The Lady from Shanghai 1948, Unrated) |
|
| 1006 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 1007 |
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (Eagle's Shadow) 1978, PG) |
|
| 1008 |
Full Contact 1993, R) |
|
| 1009 |
Once Upon a Time in China 1991, R) |
|
| 1010 |
A Better Tomorrow 2010, R) |
|
| 1011 |
The Big Heat 1953, PG) |
|
| 1012 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 1013 |
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987, PG-13) |
|
| 1014 |
Warrior 2011, PG-13) |
|
| 1015 |
Brother 2000, R) |
|
| 1016 |
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987, R) |
|
| 1017 |
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990, PG-13) |
|
| 1018 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 1019 |
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994, R) |
|
| 1020 |
Iron Monkey 1993, PG-13) |
|
| 1021 |
Play It Again, Sam 1972, PG) |
|
| 1022 |
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992, R) |
|
| 1023 |
Jackie Chan's First Strike 1996, PG-13) |
|
| 1024 |
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004, R) |
|
| 1025 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 1026 |
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983, PG-13) |
|
| 1027 |
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987, PG-13) |
|
| 1028 |
Terri 2011, R) |
|
| 1029 |
Marvel's The Avengers 2012, PG-13) |
|
| 1030 |
The Young Master (Shi di chu ma) 1978, PG-13) |
|
| 1031 |
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982, PG-13) |
|
| 1032 |
The Ox-Bow Incident 1943, Unrated) |
|
| 1033 |
City Hunter (Sing si lip yan) 1992, PG-13) |
|
| 1034 |
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993, R) |
|
| 1035 |
Naked 1993, R) |
|
| 1036 |
Suicide Kings 1997, R) |
|
| 1037 |
The Score 2001, R) |
|
| 1038 |
UHF 1989, PG-13) |
|
| 1039 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 1040 |
The People Vs. Larry Flynt 1996, R) |
|
| 1041 |
Primal Fear 1996, R) |
|
| 1042 |
Control 2007, R) |
|
| 1043 |
50/50 2011, R) |
|
| 1044 |
Blood Work 2002, R) |
|
| 1045 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 1046 |
Arlington Road 1999, R) |
|
| 1047 |
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998, PG-13) |
|
| 1048 |
One False Move 1992, R) |
|
| 1049 |
Crumb 1994, R) |
|
| 1050 |
The Thirteenth Floor 1999, R) |
|
| 1051 |
Monster 2003, R) |
|
| 1052 |
Devil in a Blue Dress 1995, R) |
|
| 1053 |
Jason and the Argonauts 1963, G) |
|
| 1054 |
The Change-Up 2011, R) |


































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































