Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  panthergirl75's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
My favorite movie of all time. If you want to see professional directing, acting, photography, music, effects, set design, etc....this movie is the one to see. This movie has got it all, and I really consider all three of these movies to be just one whole story just as Tolkien intended. Simply the best movies of all time.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This movie is so good! It really builds up the action for the final installment! Rohan is the coolest country ever, I wish it existed!
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is the Lord of the Rings movie that introduced us to the magical world, very delightful! Too bad Boromir had to die though...
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Definitely the best Star Wars movie ever made! Han Solo is the best character ever!
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I can honestly rate this a 5 star movie, it is very different from every other superhero movie out there. It is very dark for sure, but it's interesting. It might really make you think like it made me. I very much enjoyed it, and the Joker's performance in this movie is unmatched by others.
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
This movie was fantastic! Great music and story, Ewan McGregor has an amazing voice!
7
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I played the music for this at our college production, it has great music, very deep. This movie was pretty great, just as I pictured it being done, Johnny Depp plays the perfect Sweeney Todd.
8
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
Scott Pilgrim vs. the World
Very original movie, I was very surprised at how good this movie was! The characters were all very enjoyable and made me laugh quite often. The video game-like feel to a lot of the scenes made it quite epic, really.
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Great movie! Has to be an all time favorite, this story is not ordinary in any way at all, it has originality and action, adventure, plus a little romance. Really this tale is mother nature getting along with human beings, and my favorite part is that it isn't so politically correct! It's so much more neutral in that aspect. If it were an American movie, it would have been so politically correct I would have exploded.
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Very awesome movie! The final episode of Star Wars is truly a classic! Luke has definitely matured since the original Star Wars movie.
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The one that started it all, not too shabby! But Luke acts a little bit like a weirdo in it...haha.
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Best Indiana Jones movie! Loved Sean Connery as Indy's dad, and loved Indy coming face to face with Hitler. Great story and acting!
14
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
So good! Harrison Ford rocks my world! Fabulous storyline, Spielberg knows how to direct a good movie, put that with good acting and John Williams' fanfares and you have a masterpiece!
15
The Scarlet Pimpernel 1982,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel
Very good movie, quite enjoyable.
16
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
This was such a great romance! Sandra Bullock is just a fantastic actress, she and Bill Pullman really did a good job for this movie.
17
Help! 1965,  G)
Help!
Another great movie by the Beatles!
18
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
So incredibly random...and psychedelic. But pretty good! "Nothing is Beatle-proof!"
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This movie was fantastic! The best Harry Potter movie to come out of all of them! For once I can say it did the book justice.
20
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Love love loved this movie! Hayao Miyazaki's movies just have so much more depth than your run of the mill American movie. This movie was about love and courage and had a fantastic storyline!
21
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
This was just an all around amazing movie!! It almost brought me to tears...I highly recommend this to everyone, really, watch this movie!
22
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Fantastic movie! Good acting, good storyline, romance, action...it has it all!
23
Gettysburg 1993,  PG)
Gettysburg
Well done movie! Very good historically accurate movie, nothing was misrepresented.
24
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Very good and well done!
25
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
This was an amazing movie, more dramatic than any other of the spiderman movies!
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
27
Gods and Generals 2003,  PG-13)
Gods and Generals
Great movie! A little long maybe, but Robert Duvall is an amazing General Lee!
28
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Back to the Future Western style
29
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
This one is funny, I liked it when Marty and Doc ran into themselves from the past
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
This movie actually surprised me! I thought it would be pretty good, but it went beyond my expectations! I was thinking it was going to be a repeat of what happened when they tried to make Eragon into a movie, but it didn't! The actors were almost all perfect for their characters, and the story stayed true to the books! I would definitely recommend this one :)
32
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
First off I want to say, this was a brilliant movie! I think they did well in casting Prince Caspian. The visuals were amazing, and the Pevensies' acting has improved since the last movie. A few interesting deviations from the book, but still good! The one thing I have to say though is, it seems Harry Gregson-Williams simply recycled his exact themes from the first movie, there wasn't much anything new.
33
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Freakin awesome movie!
34
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
35
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Spectacularly done, the music is fabulous
36
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
Very clever movie, I found it very entertaining and interesting, Ewan McGregor is just a great actor.
37
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
I loved this movie! One of the only sports movies I really like!
38
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
It's a pretty good movie, but no where near the caliber of other Star Wars molvies.
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
It was a pretty good movie, but compared to other Star Wars movies it wasn't near as good.
40
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
Actually a pretty scary movie.
41
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
After seeing it again I realize it is a very good classic. The music is amazing, and the story is very good too.
42
Magical Mystery Tour 1967,  G)
Magical Mystery Tour
Okay, so maybe not the best storyline...but the fab four rock, and so does their music! It's true that you have to have an open mind to enjoy this movie though.
43
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Very cute movie! Another great Japanese animated flick!
44
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
Such a sweet movie! Japanese lore is just so much more interesting and different. Perhaps that's why I love these movies so much.
45
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
A very good thriller, mostly because I can relate.
46
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Very original, definitely a Tim Burton classic!
47
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Very interesting storyline, and in most aspects very unique.
48
Sweeney Todd 2005,  Unrated)
49
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
50
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
The Beatles are so great in this, I was laughing the whole time!
51
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Very entertaining, sort of a classic
52
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Hilarious movie, one of the greats!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments