My Favorite Movies


  Pandorado's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
El Día de la bestia (The Day of the Beast) 1995,  R)
3
Underground 1995,  Unrated)
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
5
The Godfather 1972,  R)
6
Black Cat, White Cat ,  R)
7
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
9
The Pianist 2002,  R)
10
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
Muertos de risa (Dying of Laughter) 1999,  R)
13
The Godfather, Part II 1974,  R)
14
Amores Perros 2000,  R)
15
The Godfather, Part III 1990,  R)
16
Big Fish 2004,  PG-13)
17
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
18
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
21
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
22
Memento 2000,  R)
23
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
24
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Increible tributo al cine clase B y al futurismo naif.
27
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
28
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) 1999,  R)
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues)
Titulo original: "La lengua de las mariposas"
29
Pizza, Beer & Smokes 1998,  Unrated)
30
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
31
I Comme Icare 1979,  Unrated)
32
The Celebration (Festen) 1998,  R)
33
Dogville 2003,  R)
34
Secrets & Lies 1996,  R)
35
Team America - World Police 2004,  R)
36
Babel 2006,  R)
37
Scoop 2006,  PG-13)
38
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments