My Favorite Movies


  pandamoff's Rating My Rating
1
Juno 2007,  PG-13)
Juno
brillant quirky and very funny film
2
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
my sides hurt from laughing and I was still laughing as i left the cinema
3
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
4
The King's Speech 2010,  PG-13)
The King's Speech
A truly captivating film. Beautifully crafted with wit and warmth. Fantastic acting by all involved but especially Colin Firth and Geoffrey Rush. Brilliant directing and cinematography, and the settings are simply stunning.
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
6
Sex Drive 2008,  R)
Sex Drive
Such a funny movie, it was almost non-stop laughter all the way through! Rumspringa!!
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This is QUALITY!
8
Y Tu Mamá También 2001,  R)
9
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow, amazing, brutal, shocking, disturbing. so many unexpected twists, Heath Ledger as the Joker was brillant, truly disturbing stuff! Its a whole lot darker than any other comic book film.
10
The Green Hornet 2011,  PG-13)
The Green Hornet
An excellent film that was a refreshing take on the superhero genre and managed to find the right balance between action and comedy. The 3D action scenes were fantastic and the comedy moments were genuinely funny.
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
13
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Luv it!
14
Sin City 2005,  R)
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
The best bond, the best bond film, superb!
18
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
19
X-Men 2000,  PG-13)
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
21
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best batman movie!
22
Interview with the Vampire 1994,  R)
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
Extremely funny, unconventinal, doesn't follow a predictable path. Just an absolutely brilliant movie.
25
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
This is absolutely excellent!!!!! So funny - despite the fact every1 else in the cinema walked out half way throu - i thought it was brill
26
Bridesmaids 2011,  R)
Bridesmaids
A fantastic comedy film with many side-achingly funny moments and Kristen Wiig on especially hilarious form. At its heart is the female buddy movie to rival the likes of Superbad, Pineapple Express and The Hangover but it doesn't alienate the male audience because it avoids being soppy and has plenty of crude humour.
27
The Faculty 1998,  R)
28
Disturbia 2007,  PG-13)
29
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
It didnt look that appealing to me but once i watched it i thought it was brillant.
30
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Absolutely amazing film. Funny and heart-warming. the chemistry between ryan gosling and bianca is stunning! loved the way all the people fell in love with bianca,
31
Bad Teacher 2011,  R)
Bad Teacher
Bad teacher is a refreshingly funny teacher comedy. Cameron Diaz is superb as the lead role, and Amy Punch is hilarious as her rival. The humour is at times laugh out loud, whilst at other times it is subtle and off-beat and the film avoids the predictable cliched route of having the main character learn her lessons and transform herself.
32
Transformers 2007,  PG-13)
33
The Dreamers 2003,  NC-17)
34
Exam 2008,  Unrated)
Exam
I absolutely loved this film. It was the most exhilarating exam I have ever sat through. It was tense, mysterious and thrilling, edge of your seat stuff.
35
The Invasion 2007,  PG-13)
36
Glue 2006,  Unrated)
37
Van Helsing 2004,  PG-13)
38
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
So funny! It's all gud baby!
39
The Fifth Element 1997,  PG-13)
40
Quills 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments