My Favorite Movies
The Classics & The Cults are my favourites, innit.
| panda1511's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 5 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 6 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 7 |
Sin City 2005, R) |
|
| 8 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 9 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 11 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 12 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 13 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 14 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 15 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |















