My Favorite Movies


  pancho103188's Rating My Rating
1
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
Haneke is a god.
2
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Just like honey.
3
The Shining 1980,  R)
The Shining
No words, just love.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
My favorite Tarantino film, this is one flawless piece of work.
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Makes me feel all warm inside. =)
6
Thesis (Tesis) 1996,  R)
Thesis (Tesis)
Perfecta.
7
Brick 2006,  R)
Brick
high school meets film noir, amazing.
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Quentin knows how to make me happy. =D
9
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
Some people don't like it, I love it.
10
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
!!!
11
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
Santa sangre (Holy Blood)
Much love.
12
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
I felt bad for laughing at this movie. So it works.
13
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Lynch at his best, IMO.
14
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
lovely.
15
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
16
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
17
Rushmore 1998,  R)
18
28 Days Later 2002,  R)
19
Trainspotting 1996,  R)
20
2046 2004,  R)
21
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
22
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
23
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
24
Vidas Privadas 2001,  Unrated)
25
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I'm a huge Chuck Palahniuk fan, and this adaptation of his novel does great justice to it.
26
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
I love Sofia Coppola's work. Plus, Air did the soundtrack, so win/win.
27
Down with Love 2003,  PG-13)
28
Stay 2005,  R)
Stay
This movie is full of win.
29
The United States of Leland 2002,  R)
The United States of Leland
Ryan Gosling is amazing.
30
Oldboy 2004,  R)
31
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
I really didn't enjoy Allison Anders' part of the movie, but the rest are amazing. This movie doesn't get the kind of love it deserves.
32
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
Makes me feel all warm inside. Plus, Marion Cotillard is in it. <3
33
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Old Boy > Lady Vengeance > Mr. Vengeance, y/n?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments