My Favorite Movies


  paladin98133's Rating My Rating
1
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
My personal favorite film. Film making years ahead of it's time.
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
A just plain well made film. Everything was done well from the work of the people behind the camera to every member of the cast.
3
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) 1992,  R)
The Heroic Trio (Dung fong saam hap)
Despite low-budget special effects, it is a fun, exciting superhero film with some darker elements to it that you wouldn't see out of Hollywood.
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
What more can be said about this epic that hasn't already been said. Great, great film.
5
Highlander 1986,  R)
Highlander
Great action, fun story and fine performances...what more do you want?
6
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
7
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
I didn't realize just how much I would like this film even when the ads for a Disney film featured the music of AC/DC.
8
Léon (The Professional) 1994,  R)
9
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
10
The Princess Bride 1987,  PG)
11
The Blues Brothers 1980,  R)
12
The Last of the Mohicans 1992,  R)
13
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
16
For Your Eyes Only 1981,  PG)
17
Goldfinger 1964,  PG)
18
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
19
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
20
Gojira 1954,  Unrated)
21
Superman II 1981,  PG)
22
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
23
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
24
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
25
Executioners 1993,  Unrated)
26
The Complete Metropolis 2010,  PG)
The Complete Metropolis
My favorite film, finally restored.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments