My Favorite Movies
| pabloutin's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 2 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 3 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 4 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 5 |
All That Jazz 1979, R) |
|
| 6 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 7 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 8 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 9 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 11 |
Harakiri 1963, Unrated) |
|
| 12 |
Johnny Guitar 1954, PG) |
|
| 13 |
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) 1977, Unrated) |
|
| 14 |
In a Lonely Place 1950, Unrated) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 17 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 18 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 19 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 20 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 21 |
Be Kind Rewind 2008, PG-13) |
|
| 22 |
Un Lugar en el Mundo (A Place in the World) 1992, PG) |






















