My Favorite Movies


  p0tblack's Rating My Rating
1
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
My Fav movie ever. Me, i usually change my fav movie all the time but this is the only one i loved with everything i have.

it is a beautiful movie and all though i dont believe in half the things in the movie, i think it is brilliant.

fucking brilliant actually.
2
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
The best Love story ever written. Marvelous acting and a beautiful screenplay. It capivates me from beginning to end. I love this movie with all of my heart, and i believe this is the best movies ive ever seen.
3
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Fucking brilliant,
I remember not wanting to watch this movie but once i did, i was crazy about it. I think it was a great movie with the right amount of action, the right amount of blood, the right amount of comedy.. I think all round, it was a fantastic movie, and i cannot wait for the sequel.

Amazing, what else can i say...
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
totally awesome.
5
American History X 1998,  R)
American History X
What a brilliant and outstanding movie. A movie that you will ALWAYS remember once you have seen it. I think its realness hits close to home for some.

- I think the casting was unreal and superb.

- The storyline was beautiful and very capivating.

- The whole movie was brilliant. A great film to see. But you will have to have an open mind.
6
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
very very good movie.
i think this is one of the best movies ive ever seen. I could never get sick of watching this excellent movie!
7
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Oh my god, one of the best movies ive ever seen in my life. I was teary the whole movie, and it makes me understand how it really is. I appreciate films like this. It was captivating and extraordinary.
8
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
One of the best movies ive ever seen. Im not usually into movies like this but i think its very impressive.
9
300 2007,  R)
300
what to say. it was fucken awesome!
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Persons of all ages would love this movie. I think johnny depp did a brilliant job and i know this is when he started making his impression on the world. Well done. it was great
11
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
one of the best movies ive ever seen. HILARIOUS. watch it.
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of the greatest movies made.
13
The Last Castle 2001,  R)
The Last Castle
Wow, i dont know what to say to this movie. I think it was glorious in its own right. I think Robert Redford and Clifton Collins Jnr did an outstanding job and i enjoyed this movie very much.
14
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
15
Gangs of New York 2002,  R)
16
Hook 1991,  PG)
17
Copycat 1995,  R)
18
Sneakers 1992,  PG-13)
19
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Brilliant mindfuck movie.
20
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Fantastic movie.

Dont really know why i love it so much.. but i do.
21
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
Not as good as the first but still great
22
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Brilliant!
Absolutely brilliant.

Such a beautiful movie.
23
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Not as good as the first and second but still a good trilogy none the less.
24
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Sharp.
I love this film, i love the wording of it all. It was purely beautiful and i must admit, i have never been a big fan of Natalie Portman but im sure she proved herself useful in this movie. Weaving did a magnificent job (as usual) and i admire him a lot more now.
25
Crank 2006,  R)
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Im not one for pommy movies but i hand it to guy ritchie. He is brilliant as so are his movies.
27
Snatch 2001,  R)
Snatch
Not usually attracted to English movies but i am very glad i watched this. I enjoyed it alot.
28
Spy Game 2001,  R)
29
Mindhunters 2005,  R)
30
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
Ok, i only watched this recently. And i wasnt really in the mood. But the first ten minutes went by and i was stuck to the tv. I Cannot believe how much i enjoyed it.

I think Ed Harris and Joseph Fiennes did well, but im sure that jude law stole the spotlight for this film. Not only because he was the main character but because he was just wonderful in his own performance.
31
Ghost Ship 2002,  R)
32
Big Fish 2004,  PG-13)
33
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Amazing, i think the whole way through this movie i was entertained. Usually i tend to drift off but i think it was fantastic. I especially liked the "Sin City" feel to some of it.

I liked it, very much.
34
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
One of the funniest movies ive ever seen.
Its sick humour but thats just the way i like it lol. I loved it.
35
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
wow, i was not very interested at first glance. but completely got into the movie. The very thought of Kevin costner in a serious, bad-man role was making me cringe but i soon found out he did better then i originally thought. Pretty well thought out movie with some good twists. Would of liked it to show more "serial killer" parts but im happy anyway.
36
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
I loved it, it was touching and somewhat funny. I think it was kind of a feel goodish movie.
37
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
Fucking Awesome!
38
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Im not into animated movies but this one is MARVELOUS. A classic that one day ill show my kids. I think its rad
39
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i know i must seem like a total tool but this movie is a classic and im sure some men admire it aswell. as much as they dont want to admit it. i think its fantasic and its a lovely story.
40
The Departed 2006,  R)
The Departed
Absolute awesome film. I think it was perfectly put. I wouldnt change anything in it. I think they chose some of the best actors imaginable and what a great storyline.
41
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Also known as "The Wrong Man".. It was FANTASTIC... i loved it.
42
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
A good mobster movie.
A good storyline.
A good movie
and great acting.
43
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
I LOVED it. And i think mr archer is fucken sexy. I think it did a good job of letting the rest of the world know what really happens when your girlfriends wants a new diamond ring.

I think Djimon Hounsou did a wonderful job. and i think he deserves more credit then he got.
44
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
i dont know if it is my obsession with the english.. but i fucken love this movie!!
45
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
I say i do not like romantic comedy movies but i had to say this movie is unbelievable. I would of rathered the ending a bit different but im happy none the less.
46
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Theres so much going on through this whole film but you can still find your way through it. I think DiCaprio did a fantastic job as did Hanks & Walken. I dont think it could of been better.
47
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Unbelievable soundtrack, superb acting and a great storyline. I think this movie is one of a kind and its brilliant.
48
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
One of the best comedies ive ever seen. It had me in tears, not only because it made me remember how much my sisters used to love all those songs. but it was just a awesome comedy.
49
Dogma 1999,  R)
50
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
51
Con Air 1997,  R)
52
Face/Off 1997,  R)
53
Sin City 2005,  R)
Sin City
Awesome, i love how the storyline is so mindbending. I think the effects of the movie are fantastic.
54
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
I fucken loved it, Pam Grier is fucken brilliant.
55
Hero 2002,  PG-13)
Hero
I think this movie was brilliant.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments