My Favorite Movies


  oxymorgan's Rating My Rating
1
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete)
My favorite godard movie.
2
Annie Hall 1977,  PG)
3
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
Classic.
4
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
La Règle du Jeu (The Rules of the Game)
There is no reason not to see this.
5
Duck Soup 1933,  Unrated)
6
L'Amour en fuite (Love on the Run) 1979,  PG)
7
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
8
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
9
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
This is one of my top ten favorite movies ever.
10
Mulholland Drive 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments