My Favorite Movies


  oxfordangell's Rating My Rating
1
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
superb movie...fantastic teen movie...have yet to see better...well acted by both KD and JH...their chemistry was tangible...love this movie
2
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
superb action movie...the Thai industry is really coming on and spreading worldwide...hope they continue to produce more fantastic kick-arse movies
3
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
until Ong Bak this was my fave Martial Arts movie...i make everyone who enters my house watch it...my fave bit is when he punches the General under his foot...love that bit...Jet Li is total class and I think i have just about every movie he's made...if you are not a martial arts fan watch thisyou will be a convert...trust me...
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a real weepie...a well acted movie...that i like to watch over and over as its such a good story...jerk becomes man...
5
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Channiing Tatum...is all i have to say...mmm
6
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
funnny movie..Channing helps to tho...lol
7
Drumline 2002,  PG-13)
8
You Got Served 2004,  PG-13)
9
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Went to the theatre to see this just bacause Jake was in it...but the movie surprised me...it was zher gut!
10
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
I dont think I have not seen a JD movie yet...this is my favourite
11
Here On Earth 2000,  PG-13)
12
Calamity Jane 1953,  G)
Calamity Jane
best musical...my kids love it...they know all the songs and do housework to them...haha
13
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
this movie is just too good not to watch or have in your collection
14
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Molly Ringwald best teenage actress...love her work
15
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
gotta love a musical
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
need someone removed..call Leon
17
Grease 1978,  PG)
18
The Italian Job 2003,  PG-13)
19
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
good feel good movie
20
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
this movies changed my perception of BP..from this i realised he was more than a pretty face...
21
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
alliyah did a very decent job in this movie...but i watched it fot JL
22
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Best thriller ever made and i mean ever
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
24
Big Daddy 1999,  PG-13)
25
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
good dance movie...storyline was good
26
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
I love JD...this has got to be 1 on his best movies and LdC does a superb job in this movie...along side This Boys Life its his best work..
27
Cry-Baby 1990,  PG-13)
28
The Business 2004,  R)
The Business
actually a real good movie...but five *'s reserved for the very best...you know...but i must admit I did love it!
29
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
30
Snatch 2001,  R)
Snatch
its just a natural...a naturally great movie
31
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
great movie...watch it
32
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing)
i think this movie is just brilliant
33
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
The very best Os movie...Terence Stamp is just so F-ing good in this...Guy Pearce awsum
34
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
got to be 1 of the best Oz movies ever...
35
Shaolin vs. Lama 1984,  Unrated)
36
Dung fong tuk ying (Eastern Condors) 1986,  R)
Dung fong tuk ying (Eastern Condors)
sammo hung...kool
37
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
one of the best comedies..certainly JC's best
38
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
39
Taxi 1998,  Unrated)
Taxi
have all 3...makes fand furious look like slow and sleepy..plus they have storylines
40
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
District B13 (Banlieue 13)
sacre blue...it is fanstastique!
41
Roll Bounce 2005,  PG-13)
Roll Bounce
its all about the music
42
The Big Hit 1998,  R)
The Big Hit
get it watch it love it...
43
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
44
The BFG (The Big Friendly Giant) 1989,  G)
The BFG (The Big Friendly Giant)
best kids movie/book ever...yes better than Potter
45
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss)
cant not have Sir Bruce
46
Hit Man in the Hand of Buddha (Jie dao sha ren) (Killing with a Borrowed Knife) (The Swordsman) 1981,  Unrated)
47
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
everyone needs a Christmas movie in their collection
48
Ernest Saves Christmas 1988,  PG)
49
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
probably the greatest escape movie wver made...my favorite scene is SM sat in the cell with the baseball
50
The Evil Cult ,  Unrated)
51
Blue Crush 2002,  PG-13)
52
Sorority Boys 2002,  R)
53
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
innovative at the time of its release
54
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
if you've never seen it..watch it ...love it
55
The Limey 1999,  R)
56
Darkness Falls 2003,  PG-13)
57
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
better than Transporter 2...which did not come up to scratch
58
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
Cradle 2 the Grave
who knew DMX could act and do it well..but as per Jet Li is awesome...just love the guy
59
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
jet Li up against the French...Cool..gotta love JL
60
Catch-22 1970,  R)
61
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
62
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
I got this DVD sinply because Dakota Fanning will be the next Jodie Foster...its a good story well acted...but for me Morgan Freeman would hae been better as the bodyguard than Denzel 'Stiff as a board' washington
63
Little Man Tate 1991,  PG)
64
Panic Room 2002,  R)
65
The Accused 1988,  R)
66
Bugsy Malone 1976,  G)
67
Candleshoe 1977,  G)
68
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
thought it was gonna be crap...but well good
69
The Ringer 2005,  PG-13)
The Ringer
we are not supposed to poke fun at the mentally challenged..but when its funny like this then its all good..
70
Layer Cake 2004,  R)
71
Fight Club 1999,  R)
72
Bring It On 2000,  PG-13)
73
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
74
Connie And Carla 2004,  PG-13)
Connie And Carla
superb movie...what better than drag queens
75
Muriel's Wedding 1994,  R)
76
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
People thought Tony Jaa was going to be a one hit wonder...how wrong were they...this guy is awesome...can't tell enough people to watch this...
77
Coach Carter 2005,  PG-13)
78
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
not a fan of DW...but an awesome movie...go buy or rent it NOW!!!
79
Paper Moon 1973,  PG)
80
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
81
Bad Boys 1995,  R)
82
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
todate this for me has been WS's best performance...even liked GH in this and I am by no way a fan of his...but i really liked this movie and at no point was i bored or felt the need to go make a cup of tea...but I also have to say...In Pursuit of Happyness is his next best movie...go WS go!
83
Oliver! 1968,  G)
Oliver!
i just love this movie
84
Running Scared 2005,  R)
85
Wasabi 2001,  R)
86
Meet the Deedles 1998,  PG)
87
White Heat 1949,  Unrated)
88
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
89
Honey 2003,  PG-13)
90
Independence Day 1996,  PG-13)
91
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
92
The Maltese Falcon 1941,  PG)
93
Walking Tall 2004,  PG-13)
94
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
From Here to Eternity
Broad shouldered and lean hipped...hot to boot..plus a really great movie
95
Anywhere But Here 1999,  PG-13)
96
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
for the big kid in all of us
97
Interview with the Vampire 1994,  R)
98
Die Another Day 2002,  PG-13)
99
Full Metal Jacket 1987,  R)
100
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
great storyline and stars the ever so hot JG

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments