My Favorite Movies


  owenw's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
The Godfather 1972,  R)
3
Raging Bull 1980,  R)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Oh my gosh, Indy was my hero (secretly still is). I wanted to an archeologist even more than a Ghostbuster.
5
Citizen Kane 1941,  PG)
6
The Silence of the Lambs 1991,  R)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
9
Apocalypse Now 1979,  R)
10
Jaws 1975,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments