My Favorite Movies
| owenie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Salvador 1986, R) |
|
| 2 |
Land and Freedom 1995, Unrated) |
|
| 3 |
Cry Freedom 1987, PG) |
|
| 4 |
Mississippi Burning 1988, R) |
|
| 5 |
The Wind That Shakes the Barley 2006, PG-13) |
|
| 6 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 7 |
Arlington Road 1999, R) |
|
| 8 |
War of the Buttons 1994, PG) |
|
| 9 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 10 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 11 |
Stir Crazy 1980, R) |
|
| 12 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 13 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 14 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 15 |
Goodbye Bafana 2007, R) |
|
| 16 |
High Spirits 1988, PG-13) |
















