My Favorite Movies


  1. othluckyash09
  2. Ashley

My Favorite Movies

  othluckyash09's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
"Moses Suposes" that this is one of the best movie musicals ever made. Gene Kelly is brillant in it as director, cheographer and main character. "What a glouris feeling" it is to watch it1
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the best super hero movie i have seen!! it was AWESOME!!
3
Inception 2010,  PG-13)
Inception
i love this movie it is soo awesome!!
4
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
the ending surpised me and i love the mystery in it and that it isnt scary
5
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
7
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
"How do you solve a problem like Maria" when this movie is just amazing! You will be DO RE MI the entire time!

my school put on this musical this year, and i played Louisa von Trapp!!
8
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
"The Angel of music" will make you watch this movie, it just amazing" i saw it in london and it was amazing!!
9
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
"Here's to looking at you kid" this movie is just so amazing that words can't explain. It's a must see!
10
Newsies 1992,  PG)
Newsies
"The World will know" that this is an awesome movie and that "I am the King of New York!" Love it, it's a must see!
11
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
I love this movie, cute and funny. Tom Hanks and Meg Ryan are perfect together, they keep eachother on their feet.
12
Clue 1985,  PG)
Clue
i love this movie i think that it is so funny!!
13
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
this is a good movie!! i could watch more than once!!
14
Oklahoma! 1955,  G)
Oklahoma!
This movie and "the surrey with the frindge on the top" is really good. "The cowboy and the farmer" should be friends. "People will say we're in love" with this movie!
15
Out of the Past 1947,  Unrated)
Out of the Past
I really like the sort of mystery in this movie, it was really good!!
16
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
this movie is so cute!! i named my dalmatian lucky after one of the pups!!
17
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
i love this movie i think that its one of the best biography movies ever!!
18
Grease 1978,  PG)
Grease
"You're the one that I want" this movie is great. So don't be "Stranded at the drive end" and see it.
19
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
"Cowabonga" this movie is awesome!
20
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
this is a really funny movie and very sweet with a great message!!
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
its really good!! my advice to everyone is to stay until after the credits are over!! i hope they make another one!!
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I thought this movie was funnier than the first!! I cant wait to see the next one!!
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I thought this was funnier than the first one!!
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i love this movie!! i never really cry during movies, and i cried during this movie!! its so sweet!!
25
Beauty and the Beast 1991,  G)
26
The Outsiders 1983,  PG)
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
28
The American President 1995,  PG-13)
29
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
very good movie
30
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
31
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
Anne of Green Gables: The Continuing Story
very good movie lots of drama

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments