My Favorite Movies


  oscuridad's Rating My Rating
1
Citizen Kane 1941,  PG)
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
3
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
4
The Third Man 1949,  Unrated)
5
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
6
The Godfather 1972,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Chasing Amy 1997,  R)
14
Clerks 1994,  R)
15
This Is Spinal Tap 1984,  R)
16
Clerks II 2006,  R)
17
Touch of Evil 1958,  PG-13)
18
Chinatown 1974,  R)
19
Reservoir Dogs 1992,  R)
20
L.A. Confidential 1997,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
23
The Usual Suspects 1995,  R)
24
Titus 1999,  R)
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
26
Casino Royale 2006,  PG-13)
27
The Conversation 1974,  PG)
28
GoodFellas 1990,  R)
29
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
31
Raging Bull 1980,  R)
32
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
33
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
34
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
35
Chungking Express 1994,  PG-13)
36
Annie Hall 1977,  PG)
37
History of the World -- Part I 1981,  R)
38
Young Frankenstein 1974,  PG)
39
Children of Men 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments