My Favorite Movies


  oscartorrado's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
At last, I had the opportunity to watch this movie, the film it´s great, it has an excellent story, brilliant performances (Brad Pitt, Morgan Freeman and Kevin Spacey), the movie is disturbing, dark, twisting, compelling and chilling. Iit has a lot of thriller scenes that keep you at the edge of the seat, I thought that it will be good, but I get wrong the movie is excellent, one of my favorite movies, worth of watch and highly recommended.
2
Monster 2003,  R)
Monster
Monster es una de esas peliculas que alguna vez en tu vida tienes que llegar a ver. En esta pelicula se nos muestra la excelente actuacion de Charlize Theron y prueba que ella es una de las mejores actrizes que hay en el momento, Christina Ricci muestra sus dotes actorales mostrando una muy buena caracterizacion pero se ve opacada al estar al lado de Charlize. En definitiva es una MUST SEE.
3
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I dont have enough words to describe what I felt while I was watching this movie, I was in a twist of emotions. The performance are excellent; Ellen Burstyn made a brilliant performance, Jared Leto, jenifer Conelly and Marlon Wayans (his best performance to date). Highly recomended.
4
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
The Eye (Gin gwai)
One of the best ghost movie, with an interesting story and great atmosphere. The movie catch you from the start until the end of the movie.

THE EYE is more a psychological movie than a horror and gore film. It´s original, it´s different. It doesn´t have the same long hair ghost as seen in THE RING and Ju-ON.

The best GHOST MOVIE I´ve ever seen and one of my favorite.
5
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
Alexandre Aja made an excellent film wich keeps U watching the movie until it´s over. An excellent plot, good acting and great direction, this movie made my heart beating faster and keep me in the edge of the seat, has gore and interesting story.
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Excellent film, Leon the professional is pure drama, action and suspense. The story is great, it shows the estrange realationship between a Hitman and a 12 years old girl, the dialogues and the situations are great. The performance by Jean Reno, Gary Oldman and the young Natalie Portman are amazing.

A fully recomended film, a movie you shouldn't miss.
7
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Casino Royale is a great movie, full of action and suspense, with beautiful places and incredible story. Daniel Craig made an excellent performance as James Bond maybe the best James Bond in all 007´s movies.
8
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Takashi Miikes is a genious becoming a simple love story into something frightening and scary.
9
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Theres nothing wrong in this movie. It has an interesting story and has a great performance by Jake Gyllenhaal.


10
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
A great example of how to make a great romantic comedy. My Sassy Girl is funny and sad, it has some interesting characters and story with an unexpected twist.

Recommended for people who enjoy loves stories.
11
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
An amazing movie with an interesting story and with the great performance by Sarah Michelle Gellar she is sexy and bad. The best part of the movie was the end secuence.
12
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A Strong Mystery & Suspense, Horror
Movie, with the great performance by two greats actors: Anthony Hopkins and Jodie Foster, the movie is full of suspense moments that keeps you watching until it´s over.

13
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Lost in translation it´s a movie that doesn´t need of the dialogues to express the feelings in it, a visual film that can transmit loneliness only with the silence in it. The photography and the locations are beautifull and with the great performances by two great actors: Bill Murray and Scarlett Johansson. Watching the movie makes me feel lonely just like Bob and Charlotte.
14
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Silent Hill is a model that all the directors have to follow to make a good game adaptation. The atmosphere, the photography, the soundtrack and the creatures are the best, the only bad thing was the dialogues sometimes the dialogues were empty and the change of the main character (in the game was a man) for a woman but I think that the story require it maybe for a secuel. The fanatic of Silent Hill should be waiting the story of James and Maria, and the return of that Special Place named Silent Hill
15
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
A great Mystery & Suspense movie, with an original story. Ashton Kutcher and Amy Smart do a great peroformance in this movie.
16
Closer 2004,  R)
Closer
A brillant film with a great direction,an entertaining story and with the great performance by Natalie Portman and Clive Owen. It shows the obssesion, the love and the lies in a relationship. An adult and mature love story.
17
Match Point 2005,  R)
Match Point
I agree with the movie: "I´d rather be lucky than good". This is a movie about luck, obsession, passion and temptation, the movie may seem slow but it´s worth to see. With great performance by Scarlett Johansson and Jonathan Rhys-Meyers.

Match Point is my favorite Woody Allen film. This movie is just a perfect drama with an unexpected and different ending.
18
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
Interesting movie with interesting performances, this movie shows us all kind of love in different stories. The shorts stories were original and with an interesting cast. My favorite short-story was "Lejos del 16º" de Walter Salles and Daniela Thomas.
19
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Now this is how romantic comedy should be made. (500) Days of Summer is a truly fantastic love story although it hasnt love in it. It got a classic style, it´s like a comedy from Woody Allen but with a touch of reality. The cast, the direction, the music, all in it its fantastic.

Must watch!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments