My Favorite Movies
| ORTIZjr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 2 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 3 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 4 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 5 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 7 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 8 |
300 2007, R) |
|
| 9 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 11 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 12 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 13 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 15 |
Scarface 1983, R) |
|
| 16 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 17 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Grease 1978, PG) |
|
| 19 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 20 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 21 |
Saw II 2005, R) |
|
| 22 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 23 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 24 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 25 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |
|
| 26 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Troy 2004, R) |
|
| 28 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 29 |
Speed 1994, R) |
|
| 30 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 31 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 33 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 35 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 36 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 38 |
Jumanji 1995, PG) |






































