My Favorite Movies


  1. ornerylil1
  2. Teresa

Just my personal favorites that I could watch over and over again. I usually pick a few from this list to watch on my birthday.

  ornerylil1's Rating My Rating
1
Nightbreed 1990,  R)
2
Labyrinth 1986,  PG)
3
The Dark Crystal 1982,  PG)
4
The Neverending Story 1984,  PG)
5
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
6
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Read the book if you liked the movie at all
7
The People Under The Stairs 1991,  R)
8
Troll 1985,  PG-13)
9
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
10
Spirited Away 2001,  PG)
11
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
12
The Muppet Movie 1979,  G)
13
Evil Dead 2 1987,  R)
14
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
15
Exit to Eden 1994,  R)
16
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments