My Favorite Movies


  ornamentk's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
Clerks
Hands down the funniest movie ever made and an intro to Jason Mewes...Well done Kevin Smith.
2
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Astoundingly Hillarious...The Jay "Wild Bill" dance from Silence of the Lambs rocks the entire movie.
3
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Quirky, intelligent, cult classic...Joey Lauren Adams Rules it. Notice Jay eats sugar for lunch.
4
The Secretary 1992,  R)
5
The Notebook 2004,  PG-13)
6
Stay 2005,  R)
7
Murder by Numbers 2002,  R)
8
Reality Bites 1994,  PG-13)
9
Dogma 1999,  R)
Dogma
Existential Dark Comedy...Can't go wrong with Kevin Smith
10
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Not enough Jay & Silent Bob.
11
Into the Wild 2007,  R)
12
Marley & Me 2008,  PG)
13
Manic 2001,  R)
14
Requiem for a Dream 2000,  R)
15
The Doors 1991,  R)
16
Dirty Filthy Love 2004,  R)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
The Butterfly Effect 2004,  R)
19
Juno 2007,  PG-13)
20
Pulp Fiction 1994,  R)
21
Donnie Darko 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments