Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  orianne2k6's Rating My Rating
1
Thumbelina 1994,  G)
Thumbelina
this is my fave disney films its so gd and so sad!
2
Anastasia 1997,  G)
3
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
this is my fave movie its so good and so sad.
4
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
best musical
5
High School Musical 2 2007,  G)
6
Honey 2003,  PG-13)
Honey
my fave dancin film
7
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
so funny and romantic
8
Everyone's Hero 2006,  G)
9
War of the Worlds 2005,  PG-13)
10
Material Girls 2006,  PG)
11
Snakes on a Plane 2006,  R)
12
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
well gd dancin film
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
a great girl film
14
See No Evil 2006,  R)
15
Jaws 1975,  PG)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Flushed Away 2006,  PG)
18
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
19
American Pie 1999,  R)
American Pie
so funny
20
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
21
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
22
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
23
A Cinderella Story 2004,  PG)
24
Happy Feet 2006,  PG)
25
The Little Mermaid 1989,  G)
26
Children of Men 2006,  R)
27
Snow White 1996,  G)
28
The Grudge 2004,  PG-13)
29
The Grudge 2 2006,  PG-13)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Shrek 2 2004,  PG)
32
Shrek the Third 2007,  PG)
33
The Wizard of Oz 1939,  G)
34
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
35
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
36
Jurassic Park 1993,  PG-13)
37
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
38
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
39
Liar Liar 1997,  PG-13)
40
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
41
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
42
Scary Movie 2000,  R)
43
Scary Movie 2 2001,  R)
44
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
45
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
46
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
well funny
47
Little Man 2006,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
great film there son is a great ending
50
The Truman Show 1998,  PG)
51
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
this is well funny
52
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
53
Ice Age 2002,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
55
Crossroads 2002,  PG-13)
56
Freaky Friday 2003,  PG)
57
Just My Luck 2006,  PG-13)
58
Mulan 1998,  G)
59
Sleeping Beauty 1959,  G)
60
Saw III 2006,  R)
61
Saw II 2005,  R)
62
Saw 2004,  R)
63
RV 2006,  PG)
64
Nacho Libre 2006,  PG)
65
Wrong Turn 2003,  R)
66
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
67
Dawn of the Dead 2004,  R)
68
Shaun of the Dead 2004,  R)
69
The Village 2004,  PG-13)
70
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
71
Final Destination 2000,  R)
72
Final Destination 2 2003,  R)
73
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
so scary ... NOT
74
Creep 2004,  R)
75
The Hills Have Eyes 2006,  R)
76
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
77
Aladdin 1992,  G)
78
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
cheerleaders YAY
79
Bring It On Again 2004,  PG-13)
80
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
81
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
boring
82
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
83
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
this is just an english version of Dawn of the Dead
84
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
funny but not laugh out loud funny
85
Meet the Robinsons 2007,  G)
86
Pinocchio 1940,  G)
87
Peter Pan 1953,  G)
88
The Land Before Time 1988,  G)
89
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
90
The Land Before Time IX: Journey to Big Water 2002,  G)
91
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration 2003,  G)
92
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
93
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses 2004,  G)
94
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 1994,  G)
95
The Land Before Time V - The Mysterious Island 1997,  G)
96
The Land Before Time VIII: The Big Freeze 2001,  G)
97
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists 1996,  G)
98
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock 1998,  G)
99
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
not that scary really
100
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
101
The Exorcist III 1990,  R)
102
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
103
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
104
Monsters, Inc. 2001,  G)
105
Hostel 2006,  R)
106
Hostel: Part II 2007,  R)
107
Saw IV 2007,  R)
108
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
109
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
110
50 First Dates 2004,  PG-13)
111
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
112
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
113
The Tigger Movie 2000,  G)
114
Pooh's Heffalump Movie 2005,  G)
115
Raise Your Voice 2004,  PG)
116
The Fog 1980,  R)
117
The Fog 2003,  Unrated)
118
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
119
Wild Hogs 2007,  PG-13)
120
28 Weeks Later... 2007,  R)
121
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
122
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
123
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
124
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments